reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wniosek o 500 zł na dziecko w Sejmie

Wniosek o 500 zł na dziecko w Sejmie

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł na dziecko będzie tematem najbliższego posiedzenia Sejmu, które odbędzie się 9 lutego br. Wnioski o świadczenie będzie można składać od kwietnia 2016 r. osobiście lub przez internet.

500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze - to główne założenie projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którą Sejm ma się zająć na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Projekt ustawy, która wprowadzić ma program "Rodzina 500 plus", przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W zeszłym tygodniu przyjął go rząd i tego samego dnia został złożony w Sejmie.

Projekt zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. Tylko w przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Premier Beata Szydło, po tym, jak projekt został w poniedziałek przyjęty przez rząd, osobiście przekazała go marszałkowi Sejmu. "Pokażmy Polakom, że potrafimy się w ważnych dla nich sprawach zjednoczyć" - apelowała jednocześnie do opozycji.

Opozycja jest jednak krytyczna wobec projektu. Wiele uwag ma Nowoczesna, która zapowiada m.in. poprawkę wprowadzającą kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia z programu 500 plus. PSL zamierza zaproponować poprawkę w ogóle znoszącą kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia.

Z kolei PO jest przeciwna projektowi, uznając, że ma na celu "kupienie wyborców" i nie przyniesie efektów w postaci poprawy sytuacji demograficznej w Polsce.

Choć autorzy projektu nie zdecydowali się na wprowadzenie górnej granicy dochodów, po przekroczeniu której świadczenie by nie przysługiwało - choć takie sugestie pojawiały się na różnych etapach prac - niektórzy politycy PiS apelowali, by osoby zamożne nie korzystały z programu 500 plus. Apele te krytykowała opozycja, zarzucając rządowi, że zamiast apelować, powinien mieć odwagę, by ograniczenie dochodowe wprowadzić.

Jednak program 500 plus - jak przekonuje rząd - ma mieć charakter prodemograficzny, a nie socjalny, dlatego zakłada powszechność w dostępie do świadczeń na dzieci.

Poza tym - jak wyjaśniało MRPiPS - wprowadzenie górnego progu dochodowego byłoby nieefektywne. Wyliczono, że przy progu 5 tys. zł oszczędności wyniosłyby 81 mln zł, a koszty weryfikacji wniosków - 76 mln zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama