REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola PIP w zakresie wypłaty wynagrodzeń - październik 2015

Kontrola PIP w zakresie wypłaty wynagrodzeń - październik 2015/Fot. Fotolia
Kontrola PIP w zakresie wypłaty wynagrodzeń - październik 2015/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W październiku 2015 r. Inspektorzy Pracy przeprowadzili 77,1 tys. kontroli. W wyniku kontroli inspektorzy pracy ujawnili 12,7 tys. różnego rodzaju naruszeń przepisów w sferze wynagrodzeń i innych świadczeń przysługujących za pracę.

Informacja nt. przestrzegania przepisów w zakresie wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń I-X. 2015 r. w porównaniu z I-X. 2014 r.

REKLAMA

Autopromocja
  • Spadek liczby podmiotów (o 14,4%), u których stwierdzono niewypłacenie pensji - z 2 268 w okresie od I-X. 2014 r. do 1 942 w okresie I-X. 2015 r.; spadek (o 19,9%) liczby przypadków* niewypłacenia pensji w skontrolowanych zakładach z 59,4 tys. do 47,6 tys.
  • Spadek - o 27,8% - kwoty niewypłaconych należności z tytułu wynagrodzeń i innych świadczeń wskazanych w decyzjach inspektorów pracy: z 149,5 mln zł do prawie 108 mln zł.
  • Jednocześnie spadła (o 5,2%) liczba podmiotów, u których inspektorzy pracy ujawnili różnego rodzaju naruszenia przepisów w sferze wynagrodzeń i innych świadczeń przysługujących za pracę z 13,4 tys. do 12,7 tys.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Zastosowane sankcje w związku z naruszeniami przepisów dot. wypłaty wynagrodzeń i innych należności:

Liczba nałożonych mandatów

4,7 tys. w okresie I-X. 2014 r.                             4,4 tys. w okresie I-X. 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liczba zastosowanych środków wychowawczych

ok. 3 tys. w okresie I-X. 2014 r.                          ok. 3 tys. w okresie I-X. 2015 r.

Liczba wniosków o ukaranie skierowanych przez inspektorów pracy do sądu

1 009 w okresie I-X. 2014 r.                                880 w okresie I-X. 2015 r.

Wg stanu na dzień 24.11. 2015 r., w wyniku realizacji przez pracodawców decyzji, wniosków w wystąpieniach i poleceń ustnych wydanych przez inspektorów pracy, wyegzekwowano na rzecz poszkodowanych pracowników ponad 54,2 mln złotych (dane wstępne!).

Ogółem, w okresie I-X. 2015 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 77,1 tys. kontroli (w analogicznym okresie 2014 r. – 78,8 tys.). W związku ze stwierdzonymi wykroczeniami (zarówno w obszarze prawnej ochrony pracy, legalności zatrudnienia, jak i bhp) nałożyli ponad 15,8 tys. mandatów, zastosowali 12,6 tys. środków wychowawczych, skierowali 2,4 tys. wniosków do sądu – (w okresie I-X. 2014 r. – odpowiednio: 16,7 tys.; 13 tys. 2,6 tys.).

*liczba przypadków to w przybliżeniu liczba pracowników

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA