REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany w prawie pracy w 2025 i 2026 r. (PRZEGLĄD)

przegląd zmiany prawa prawo pracy przepisy problemy prawne zmiany prawa nowelizacja kodeksu pracy 2025 2026
Ważne zmiany w prawie pracy w 2025 i 2026 r. (PRZEGLĄD)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lutego obowiązują regulacje wprowadzające dodatkowy dzień wolny od pracy. Niedługo wejdą w życie przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim. Trwają prace nad dalszymi zmianami przepisów prawa pracy. Mają one wprowadzić m.in. krótszy tydzień pracy czy zmienić zasady ustalania minimalnego wynagrodzenia.

Zmiana ustawy o dniach wolnych od pracy

1 lutego 2025 r. zmieniły się przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Zmiana polega na ustanowieniu nowego dnia wolnego od pracy. Tym dniem będzie 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia. W tym roku po raz pierwszy Wigilię spędzimy w domu.

REKLAMA

Autopromocja

Tak więc, od 2025 r. oprócz niedziel będziemy mamy 14 świąt państwowych i kościelnych. Ich wykaz przedstawiamy w tabeli.

Wykaz świąt w 2025 r.

L.p.

Data w 2025 r.

Święto

1.

1 stycznia

Nowy Rok

2.

6 stycznia

Święto Trzech Króli

3.

20 kwietnia

pierwszy dzień Wielkiej Nocy

4.

21 kwietnia

drugi dzień Wielkiej Nocy

5.

1 maja

Święto Państwowe

6.

3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

7.

8 czerwca

pierwszy dzień Zielonych Świątek

8.

19 czerwca

dzień Bożego Ciała

9.

15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

10.

1 listopada

Wszystkich Świętych

11.

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości

12.

24 grudnia

Wigilia Bożego Narodzenia

13.

25 grudnia

pierwszy dzień Bożego Narodzenia

14.

26 grudnia

drugi dzień Bożego Narodzenia

 Nowy dzień wolny w Wigilię zmienia wymiar czasu pracy w 2025 r. Większość z nas będzie pracować przez 249 dni po 8 godzin, czyli w sumie 1992 godziny.

Czas pracy w 2025 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miesiąc

w 2025 r.

Dni pracy

Godziny

pracy

styczeń

21

168

luty

20

160

marzec

21

168

kwiecień

21

168

maj

20

160

czerwiec

20

160

lipiec

23

184

sierpień

20

160

wrzesień

22

176

październik

23

184

listopad

18

144

grudzień

20

160

Łącznie:

249

1992

 Przy okazji nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy zmieniono także ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W grudniu zostanie wprowadzona dodatkowa niedziela handlowa przed Wigilią Bożego Narodzenia. Zakaz handlu nie będzie obowiązywać w kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Nowelizacja Kodeksu pracy

Od 19 marca 2025 r. zmienią się przepisy Kodeksu pracy. Zostanie wprowadzony uzupełniający urlop macierzyński. Urlop będą mogli wykorzystać pracujący rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany:

  • pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
  • pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
  • pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie uwzględniana waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.

Trwają prace nad dalszymi zmianami prawa pracy

To nie są wszystkie zmiany prawa pracy, które nas czekają w najbliższej przyszłości. Trwają prace nad dalszymi zmianami. Wśród najważniejszych projektów można wymienić:

  • nowelizację Kodeksu pracy zmieniającą zasady, według których określa się staż pracy pracownika. Do okresu zatrudnienia wliczane będą w szczególności okresy wykonywania umów cywilnoprawnych oraz prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji zmieni się sposób ustalania ogólnego i zakładowego stażu pracy, od których zależą uprawnienia pracownika. Planowany czas wejścia w życie ustawy to 2026 r.;
  • nowelizację Kodeksu pracy przewidującą skrócenie tygodnia pracy. Mowa jest o skróceniu dnia pracy do 7 godzin przez 5 dni w tygodniu (czyli 35 godzin tygodniowo) lub nadal praca przez 8 godzin dziennie ale przez 4 dni w tygodniu (w sumie 32 godziny tygodniowo);
  • nowelizację kodeksu pracy zakładającą zobowiązanie pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują zaoferować aplikującym na dane stanowisko kandydatom. Ponadto pracownicy będą mieli prawo do informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia w firmie, w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości;
  • nową ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ma ona wprowadzić zasadę, że wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mogła być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do płacy minimalnej nie będzie można wliczać poszczególnych składników wynagrodzenia pracownika, takich jak dodatek funkcyjny, premia, nagroda czy inne dodatki do wynagrodzenia. Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie w 2026 r. 
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA