REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE

REKLAMA

Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE jest wysoki. Wyższy wzrost osiągnęły jedynie 3 państwa - Wielka Brytania, Łotwa i Węgry.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

REKLAMA

Autopromocja

Zatrudnienie w Unii Europejskiej wzrosło w I kwartale 2014 r. o 0,2 proc., a w samej strefie euro – zaledwie 0,1 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. – Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw Wspólnoty, w których nastąpiła najszybsza poprawa sytuacji na rynku pracy – liczba osób mających zatrudnienie w naszym kraju wzrosła w tym samym okresie o 0,5 proc – przypomina ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Lepszy wynik odnotowały jedynie Wielka Brytania, Łotwa oraz Węgry, które z 1,5-procentowym wzrostem zatrudnienia w pierwszym kwartale były pod tym względem absolutnymi rekordzistami.

Zobacz: Co piąty pracodawca zwiększy wynagrodzenia

Najnowsze wyniki potwierdzają tezę, że polski rynek pracy jest w fazie odbicia. Pewien niepokój budzić może jednak fakt, iż ożywienie to stopniowo wytraca dotychczasową dynamikę (z +0,3 pkt proc. z lutego na marzec, do +0,1 pkt proc. z kwietnia na maj). Chociaż między marcem a majem odsetek zarejestrowanych bezrobotnych spadał o 0,5 pkt proc. miesięcznie, to w coraz większym stopniu odbywało się to za sprawą korzystnego wpływu czynników o charakterze sezonowym, a nie wynikało z poprawy koniunktury gospodarczej.

Pozytywne dane Eurostatu nie oznaczają więc, że dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce jest przesądzona. Powinno to skłaniać nasz rząd do podejmowania reform mających na celu tworzenie warunków sprzyjających wzrostowi zatrudnienia. Trudno zaliczyć do takich działań zbyt szybkie podnoszenie płacy minimalnej lub zwiększanie pozapłacowych kosztów pracy poprzez oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie: Forum

Martwić może również słaby wzrost zatrudnienia w krajach strefy euro, gdzie zwiększyło się ono jedynie o 0,1 proc. Od mniej więcej połowy 2011 roku coraz wyraźniej zarysowuje się dywergencja poziomów zatrudnienia pomiędzy państwami, które przyjęły euro, a tymi, które pozostały przy walutach krajowych. Podczas gdy Unia Europejska jako całość w zasadzie odrobiła już – pod względem liczby pracujących – straty poniesione w wyniku spowolnienia oraz recesji z lat 2011–2012, poziom zatrudnienia w samej strefie euro wciąż oscyluje wokół lokalnego minimum.

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA