Pensja pracownika niepełnosprawnego tylko na konto bankowe
REKLAMA
Dotychczas niepełnosprawny pracownik nie musiał podawać pracodawcy numeru konta, na które otrzymywałby pensję. Nowy przepis spowodował u pracodawców niepokój dotyczący obawy przed utratą dofinansowań z PFRON do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika. Pojawiło się wiele wątpliwości co do interpretacji przepisu o obowiązku posiadania przez niego konta w banku.
Zgodnie z interpretacją w przypadku pojęcia konta bankowego chodzi o osobisty rachunek niepełnosprawnego pracownika lub taki, którego jest on współwłaścicielem. Jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy samodzielne funkcjonowanie jest dla takiego pracownika problemem, może on korzystać z rachunku innej osoby. Obawy pracodawców wzbudzała też weryfikacja danych przekazanych przez pracownika. Wyjaśnia to Mateusz Brząkowski, doradca prawny POPON. – Pracodawca, otrzymując od pracownika oświadczenie o posiadanym rachunku bankowym, nie ma narzędzi do weryfikacji tych twierdzeń, nie byłoby więc dobrze, aby ponosił konsekwencje z tego tytułu w postaci konieczności zwrotu wypłaconego dofinansowania. Cieszy nas, że Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych odniosło się do tego problemu, stwierdzając, że takie przypadki nie skutkują negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy – mówi Brząkowski.
Pracodawcy nie byli też pewni, jak postępować w sytuacji, gdy jest konieczne potrącenie pracownikowi wynagrodzenia i na jego konto wpływa wtedy niższa kwota niż ta, która była naliczona i od której jest wypłacane dofinansowanie z PFRON. Mateusz Brząkowski tłumaczy, że w tym wypadku uznaje się, iż pracodawca poniósł pełny koszt wynagrodzenia, a potrącenie odnosi się tylko do części uposażenia pracownika.
Konieczność przekazywania wynagrodzenia niepełnosprawnemu pracownikowi na konto bankowe będzie dotyczyła już wynagrodzenia za grudzień, niezależnie od dnia, w którym jest ono wypłacane.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat