Jest projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Czy zmieni wynagrodzenie zasadnicze?
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu
- Rola Rady Dialogu Społecznego
- Wysokość wynagrodzenia zasadniczego
- Minimalna stawka godzinowa
- Wejście w życie nowej ustawy
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego regulacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2022, str. 33).
REKLAMA
Ponadto projektowana ustawa ma wprowadzić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.
Obecnie problematykę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę obecnie reguluje ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.).
Rola Rady Dialogu Społecznego
Projektowana ustawa zakłada, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji prowadzonych w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS). Rada Ministrów przedstawi RDS do negocjacji propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w roku następnym – w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku.
Negocjacje będą prowadzone przez 30 dni od dnia otrzymania propozycji. Jeżeli w tym terminie RDS nie uzgodni ww. wysokości gwarancji płacowych, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej nie będzie mogła być niższa niż zaproponowana RDS do negocjacji.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego
W projekcie ustawy gwarancję minimalnego wynagrodzenia za pracę określono na dolną granicę wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, składników wynagrodzenia, jak i szczególnych właściwości i warunków pracy.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mogła być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to rezygnację z obowiązującego obecnie zamkniętego katalogu składników, które nie są wliczane do minimalnego wynagrodzenia. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia (np. dodatkowi funkcyjnemu, premii, nagrodzie, dodatkowi specjalnemu i innym dodatkom), które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jeżeli pracownik będzie zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie ustalana w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.
Minimalna stawka godzinowa
Projekt ustawy zakłada, że – podobnie jak obecnie - wysokość minimalnej stawki godzinowej będzie corocznie waloryzowana. Wypłata wynagrodzenia wynikającego z wysokości minimalnej stawki godzinowej będzie dokonywana niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, ale nie później niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Ponadto projekt ustawy przewiduje, że przedsiębiorca (albo osoba działająca w imieniu przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej), wypłacająca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej lub nie wypłacająca wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, będzie podlegać karze grzywny od 1500 zł do 45000 zł.
Wejście w życie nowej ustawy
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada, że zasadnicza część tej ustawy wejdzie w życie z dniem 15 listopada 2024 r. Jednak przepisy dotyczące ustalania wysokości wynagrodzenia pracownika zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat