REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównanie wynagrodzeń oraz warunków pozapłacowych policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą

Zrównanie wynagrodzeń policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą
Zrównanie wynagrodzeń policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego, wiceministra z MSWiA, być może najlepszą rzeczą byłoby zrównanie warunków finansowych (wynagrodzeń) ale także pozapłacowych policjantów i żołnierzy, zwłaszcza w początkowym okresie służby. Bo dziś wielu policjantów chce przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe.

Tysiące wakatów w Policji

W dniu 7 marca 2024 r. radio RMF.FM podało, że liczba wakatów w Policji na początku marca 2024 r. wyniosła 16 276, co ma stanowić 15 proc. zakładanego stanu osobowego i jednocześnie jest najgorszym wynikiem od ponad dekady. Według publikacji obecnie w kraju służy niewiele ponad 92,5 tys. policjantów.

REKLAMA

Autopromocja

Czy dojdzie do zrównania wynagrodzeń policjantów i żołnierzy?

Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rozmowie z PAP przyznał, że liczba wakatów rzeczywiście osiągnęła poziom 16 tys. Pytany, czy w przyszłości jest szansa na zrównanie wynagrodzeń policjantów i żołnierzy wiceszef MSWiA powiedział, że w tej kwestii będą potrzebne rozmowy z MON i resortem finansów.

"Dzisiaj rzeczywiście mamy taką sytuację, że wielu policjantów chciałoby przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe. Myślę, że nasz resort będzie musiał rozwiązać ten problemem w najbliższych latach. Być może najlepszą rzeczą byłoby, gdybyśmy zrównali te warunki. Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą" - przyznał.

Dlaczego w Policji są wakaty?

Polityk wskazał, że liczba 16 tys. wakatów w Policji to efekt zarówno rezygnacji funkcjonariuszy ze służby, jak i zapisania w budżecie na 2024 r. dodatkowych etatów: dla całej formacji 1,3 tys. oraz 500 przypisanych dla Centralnego Biura Zwalczania Przestępczości.

"W zeszłym było podobnie. Największą liczbę odejść ze służby mieliśmy w ubiegłym roku. Wtedy odeszło ponad 9 tys. policjantów. W tym roku, do 28 lutego, ze służby zrezygnowało około 4 tys. funkcjonariuszy, co było spowodowane przede wszystkim podwójną waloryzacją emerytalną. Po pierwsze, policjanci otrzymają podwyżkę wynagrodzeń od 1 stycznia, a 1 marca ci, którzy odchodzą ze służby zostali objęci waloryzacją" - podkreślił.

Rekrutacja do Policji w 2024 roku

Plany kierownictwa policji przedstawionych w Sejmie na początku lutego 2024 są takie, że w 2024 r. do służby powinno zostać przyjętych ponad 10,5 tys. nowych funkcjonariuszy. Pytany o różnicę pomiędzy planami przyjęć nowych osób, a liczbą wakatów wiceminister Szczepański zaznaczył, że trudno ją zniwelować w ciągu jednego roku. Podkreślił przy tym, że policja jeszcze nigdy nie miała tak wysokiego poziomu zatrudnienia jak zakładane obecnie około 109 tys. etatów.

"Dzisiaj środki finansowe którymi dysponujemy policja musi w pewnej części przeznaczać dla funkcjonariuszy, którzy wykonują obowiązki za swojego nieobecnego kolegę. Ci policjanci otrzymują dopłaty za nadgodziny. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że w szerszej perspektywie czasowej musimy doprowadzić do sytuacji pełnego stanu etatowego. Będziemy starali się przede wszystkim polepszyć warunki finansowe oferowane policjantom i stopniowo dochodzić, myślę, że w ciągu dwóch trzech lat, do poziomu ponad 100 tys. zatrudnionych funkcjonariuszy" - przekazał wiceszef MSWiA.

Podwyżki dla policjantów i namawianie do powrotu tych, którzy odeszli ze służby

Wiceminister Szczepański wskazywał także, że policjanci chcący odejść ze służby będą namawiani do pozostania w niej. "Policjantom zostanie wypłacona obiecana 20 proc. podwyżka, na pewno do 1 kwietnia. Chcemy też przekonywać część funkcjonariuszy, którzy już odeszli, żeby wrócili do policji. M.in. będziemy chcieli stworzyć łatwiejszy powrót policjantom, którzy zrezygnowali ze służby przed rokiem lub dwa lata temu" - dodał. (PAP)

autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA