REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Oprac. Małgorzata Kozłowska
28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

Jakie dane zawiera ZUS IMIR?

ZUS IMIR jest to informacja dla osoby ubezpieczonej. Może być miesięczna lub roczna. Zawiera dane dotyczące składek ZUS wykazanych i rozliczonych w imiennych raportach miesięcznych, z podziałem na poszczególne miesiące.

Autopromocja

W informacji rocznej (miesięcznej) należy podać m.in.:

  • dane identyfikacyjne płatnika składek,
  • dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej,
  • zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, 
  • zestawienie należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • informacje o wypłaconych świadczeniach, wynagrodzeniach za czas absencji chorobowej, rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek.

Obowiązek ten dotyczy m.in. pracodawców, zleceniodawców, rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych (w odniesieniu do swoich członków), podmiotów, na rzecz których jest wykonywana odpłatnie praca w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (w odniesieniu do osób, które wykonują taką pracę), powiatowych urzędów pracy (w odniesieniu do osób bezrobotnych pobierających zasiłek dla bezrobotnych), jednostek samorządu terytorialnego (w odniesieniu do ubezpieczonych wykonujących pracę w podlegających im szkołach, przedszkolach i innych jednostkach organizacyjnych systemu oświaty) – pod warunkiem, że w 2023 r. podmioty te rozliczały składki ZUS  za ubezpieczonych w raportach ZUS RCA oraz ZUS RSA, a także w raporcie ZUS RPA.

Jak przekazać ZUS IMR?

ZUS IMIR należy przekazać  ubezpieczonemu na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego za jego zgodą, celem weryfikacji – czy dane zawarte w tej informacji są zgodne ze stanem faktycznym. Informacja może być również sporządzona w innej formie niż na formularzu ZUS IMIR (np. wydruk bądź elektroniczny dokument z programu wykorzystywanego w obsłudze kadrowo-płacowej, o ile będzie spełniał ww. wymogi określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i zawierał ww. dane).

Ważne

Jeżeli płatnik składek co miesiąc przekazuje swoim ubezpieczonym dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych, nie musi dodatkowo przekazywać informacji rocznej, chyba, że ubezpieczony poprosi o jej wydanie.

Nie trzeba także przekazywać ubezpieczonemu informacji miesięcznej/rocznej  o pobieranej wyłącznie składce na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak na żądanie ubezpieczonego należy mu przekazać informację miesięczną w tym zakresie, nie częściej niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni - nie ma natomiast obowiązku przekazywania informacji rocznej. Ponadto Informacji miesięcznej/rocznej dla osoby ubezpieczonej nie przekazuje się, gdy pobiera ona emeryturę lub rentę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Oprac. Małgorzata Kozłowska

radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA