28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR
REKLAMA
REKLAMA
Jakie dane zawiera ZUS IMIR?
ZUS IMIR jest to informacja dla osoby ubezpieczonej. Może być miesięczna lub roczna. Zawiera dane dotyczące składek ZUS wykazanych i rozliczonych w imiennych raportach miesięcznych, z podziałem na poszczególne miesiące.
REKLAMA
W informacji rocznej (miesięcznej) należy podać m.in.:
- dane identyfikacyjne płatnika składek,
- dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej,
- zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne,
- zestawienie należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- informacje o wypłaconych świadczeniach, wynagrodzeniach za czas absencji chorobowej, rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek.
Obowiązek ten dotyczy m.in. pracodawców, zleceniodawców, rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych (w odniesieniu do swoich członków), podmiotów, na rzecz których jest wykonywana odpłatnie praca w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (w odniesieniu do osób, które wykonują taką pracę), powiatowych urzędów pracy (w odniesieniu do osób bezrobotnych pobierających zasiłek dla bezrobotnych), jednostek samorządu terytorialnego (w odniesieniu do ubezpieczonych wykonujących pracę w podlegających im szkołach, przedszkolach i innych jednostkach organizacyjnych systemu oświaty) – pod warunkiem, że w 2023 r. podmioty te rozliczały składki ZUS za ubezpieczonych w raportach ZUS RCA oraz ZUS RSA, a także w raporcie ZUS RPA.
Jak przekazać ZUS IMR?
ZUS IMIR należy przekazać ubezpieczonemu na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego za jego zgodą, celem weryfikacji – czy dane zawarte w tej informacji są zgodne ze stanem faktycznym. Informacja może być również sporządzona w innej formie niż na formularzu ZUS IMIR (np. wydruk bądź elektroniczny dokument z programu wykorzystywanego w obsłudze kadrowo-płacowej, o ile będzie spełniał ww. wymogi określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i zawierał ww. dane).
Jeżeli płatnik składek co miesiąc przekazuje swoim ubezpieczonym dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych, nie musi dodatkowo przekazywać informacji rocznej, chyba, że ubezpieczony poprosi o jej wydanie.
Nie trzeba także przekazywać ubezpieczonemu informacji miesięcznej/rocznej o pobieranej wyłącznie składce na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak na żądanie ubezpieczonego należy mu przekazać informację miesięczną w tym zakresie, nie częściej niż raz na miesiąc, za miesiąc poprzedni - nie ma natomiast obowiązku przekazywania informacji rocznej. Ponadto Informacji miesięcznej/rocznej dla osoby ubezpieczonej nie przekazuje się, gdy pobiera ona emeryturę lub rentę.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- art. 4 pkt 1, art. 41 ust. 1-6, ust. 8-11,ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1941
- § 1 ust. 1 pkt 20, załącznik nr 20 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2031; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2529
Oprac. Małgorzata Kozłowska
radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat