REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Code-collar workers. Nowi pracownicy, których wspiera sztuczna inteligencja

Code-collar workers to pracownicy, którzy używają sztucznej inteligencji w swojej pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Code-collar workers to pracownicy, którzy używają sztucznej inteligencji w swojej pracy. Nie są to programiści, lecz pracownicy różnorodnych działów – od marketingu, przez sprzedaż i finanse, do HR, którzy potrafią efektywnie wykorzystać AI w swoich codziennych zadaniach. 

Technologia kształtuje nie tylko sposób w jaki płacimy, komunikujemy się ale również wpływa na współczesny rynek pracy. Coraz ważniejsze staje się zrozumienie, w jaki sposób umiejętności obsługi narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) wpływają na naszą efektywność. 

Autopromocja

Sztuczna inteligencja to konieczność

Umiejętność pracy z AI staje się nie tylko atutem, ale wręcz koniecznością. Jak wynika z danych, na LinkedIn wzrasta liczba ogłoszeń o pracę wymagających umiejętności w obszarze sztucznej inteligencji lub generatywnej sztucznej inteligencji. W okresie od lipca 2021 r. do lipca 2023 r. ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. 

Niektóre kraje odnotowały jeszcze większe skoki w porównaniu z globalną średnią wynoszącą 2,2x – Wielka Brytania ze wzrostem 2,3x, podczas gdy Niemcy i Francja odpowiednio 2,6x i 2,8x.

Sztuczna inteligencja – kompetencje zawodowe w nowej erze

Wraz z rozwojem technologii i postępem transformacji cyfrowej, coraz więcej zawodów korzysta z narzędzi opartych na AI. Termin „code-collar workers” pojawia się w odpowiedzi na zmieniającą się dynamikę rynku pracy. Ci pracownicy różnią się od tradycyjnych „blue-collar workers”  (pracowników fizycznych) oraz „white-collar workers” (tradycyjnych pracowników umysłowych) umiejętnością efektywnego korzystania z narzędzi AI, co pozwala im nie tylko wykonywać swoje obowiązki szybciej i dokładniej, ale również podejmować świadome, oparte na danych decyzje biznesowe. 

Jest to tym bardziej ważne teraz, gdy ponad 50% firm planuje wdrożyć jakąś formę technologii AI jeszcze w tym roku. W praktyce, ​​ponad 250 milionów firm na świecie korzysta lub będzie korzystać ze sztucznej inteligencji w swojej działalności biznesowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marta Zalewska, CEO AI Teammate, agencji AI tworzącej wirtualnych asystentów pracowników i szkoląca z rozwiązań AI, podkreśla, że cyfrowa transformacja niesie ze sobą wzrost oczekiwań wobec pracowników. Szybki rozwój AI zmienia oblicze wszystkich sektorów, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na umiejętności związane z tą technologią ale również na zrozumienie jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na biznes. Pracownicy potrafiący korzystać z narzędzi AI są aktywnie poszukiwani na rynku pracy, a ich umiejętności coraz bardziej doceniane. Dzięki AI pracownicy mogą zwiększać swoją produktywność, szybko analizować dane i wdrażać innowacyjne rozwiązania podnoszące sprzedaż.

Sztuczna inteligencja – umiejętności wygrywają

Tradycyjne metody rekrutacji, skupiające się głównie na edukacji i doświadczeniu, są coraz częściej krytykowane za swoją nieefektywność i ograniczenia, zwłaszcza gdy pomijają kluczowy element – umiejętności. Takie podejście zrodziło się z potrzeby ustrukturyzowania organizacji, lecz obecnie coraz więcej firm przekonuje się do płaskich struktur, które okazują się być bardziej efektywne.

Dane z LinkedIn obrazują, że od 2015 roku wymagane umiejętności na poszczególne stanowiska zmieniły się już o około 25%, a ten trend ma się nasilić na skutek rozwoju sztucznej inteligencji. 

Praca staje się coraz bardziej wielozadaniowa. Badania rynkowe potwierdzają ten trend: 71% pracowników przyznaje, że ich obowiązki wykraczają poza formalne opisy stanowisk, a 81% kadry kierowniczej zauważa, że praca realizowana jest w różnych obszarach funkcjonalnych. Badania Microsoftu pokazują, że 82% globalnych liderów uznaje, że w erze zdominowanej przez sztuczną inteligencję, pracownicy będą musieli nabyć nowe kompetencje. Kluczowe umiejętności, takie jak adaptacja do zmian, elastyczność oraz inteligencja emocjonalna, staną się niezbędne nie tylko dla specjalistów z dziedzinie AI, ale dla wszystkich, którzy będą wykorzystywać te technologie w swojej pracy (2023 Global human capital trends | Deloitte Insights).

Korzystanie z AI pomoże w rozwoju i zdobywaniu umiejętności – od technicznych, takich jak programowanie czy zrozumienie algorytmów, po analityczne czy zarządzanie projektami, szczególnie w kontekście wdrażania i monitorowania systemów AI. Kolejną umiejętnością jest krytyczne myślenie zdobywane w procesie ewaluacji wydajności systemów AI i interpretacji ich wyników. AI znacząco wpływa na rozwój kompetencji zawodowych, co może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i organizacjom.

Sztuczna inteligencja – dynamika współpracy

Celem wirtualnych asystentów jest zwiększanie efektywności, a nie zastępowanie pracowników. Są przeznaczeni do wykonywania powtarzających się, analitycznych zadań, jednocześnie dając przestrzeń pracownikom na rozwój w obszarach kreatywnych i strategicznych. Ich rola polega na dostarczaniu ulepszeń, a nie kreowaniu zagrożeń.

Aws Naser, CTO AI Teammate, wierzy, że przyszłe miejsce pracy będzie miejscem gdzie łączą się umiejętności pracowników i wirtualnych asystentów. To współistnienie usprawni procesy. Sztuczna inteligencja będzie zarządzać zadaniami opartymi na danych, a ludzie skupią się na strategii, kreatywności i rozwiązywaniu złożonych problemów. W miarę rozwoju technologii możliwości wirtualnych asystentów będą rosły. Niedługo będziemy świadkami transformacji miejsc pracy, w kierunku tworzenia spersonalizowanych, dostosowanych do branży wirtualnych pracowników, zapewniających optymalną wydajność i jednoczesną zgodność z celami firmy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA