REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energetyka i IT. Branże najbardziej proekologiczne – tak uważają ich pracownicy

Badanie „Ekobarometr – Zielono w biurze”
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy branży energetycznej i IT najwyżej oceniają starania proekologiczne firm, w których pracują. Relatywnie wysoka ocena dotyczy również dbałości o ekologię w miejscu pracy – biurze. Relatywnie, bo nawet w tych dwóch kategoriach oceny nadal pozostawiają duże pole do poprawy. To wyniki z raportu „Ekobarometr – Zielono w biurze”.

Wyniki zamieszczone w raporcie „Ekobarometr – Zielono w biurze” opublikowanym przez firmę doradczą Nuvalu Polska na podstawie cyklicznych badań realizowanych przez SW Research dostarczają nowego spojrzenia na temat tego, które branże wyróżniają się w kontekście ochrony środowiska, wprowadzania zrównoważonych praktyk i innowacji proekologicznych. Jednocześnie jest to cenny wkład w zrozumienie, które sektory gospodarki w Polsce są szczególnie zaangażowane w działania tego typu i jak są one postrzegane przez zatrudnione w organizacjach osoby. Jednym z ciekawszych wniosków jest właśnie duża różnica w ocenie firm i miejsca pracy pomiędzy branżami.  

REKLAMA

Autopromocja

Ostry kontrast sektorów branżowych 

Sektory sprzedażowy i marketingowy zdają się wypadać najsłabiej w oczach pracowników (ocena –37,3 na skali –100 do +100*). Najwyższe oceny odnotowane zostały w branżach IT oraz energetyki (ocena –10,8 na skali –100 do +100) – nadal jednak są one „na minusie”. Wysokie oceny IT i energetyki mogą wynikać z ich natury, gdzie innowacje i technologie często skupiają się na zrównoważonym rozwoju, dzięki czemu pracownicy są bardziej świadomi działań prowadzonych przez organizacje, w których pracują. 

Tabelka 1 Zielone biuro.png

 

 

Źródło zewnętrzne

* wynik liczony jako różnica pomiędzy ocenami 9–10 i 1–6 

Analizując oceny biur, pod kątem rozwiązań proekologicznych zauważane są podobne różnice między branżami, jak w analizie powyżej. Ponownie branże sprzedażowa i marketingowa wykazują zdecydowanie niższe zadowolenie (ocena –49,3 na skali –100 do +100*), co może sugerować, że w tych obszarach istnieje potrzeba intensyfikacji inicjatyw sprzyjających środowisku. I ponownie branże IT / energetyka oceniają swoje miejsca pracy najlepiej spośród przebadanych grup zawodowych (ocena –13 na skali –100 do +100).   

Tabelka 2 Zielone biuro.png

 

 

Źródło zewnętrzne

 * wynik liczony jako różnica pomiędzy ocenami 9–10 i 1–6 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W obecnych czasach, w których zrównoważony rozwój i troska o środowisko są kluczowe, firmy odgrywają niezwykle istotną rolę w ochronie naszej planety. Wyniki badania wyraźnie wskazują, że niezależnie od przynależności do danej branży, polscy pracownicy biurowi wyrażają dużo negatywnych opinii na temat działań podejmowanych przez swoje firmy na rzecz ochrony środowiska – mówi Łukasz Wasilewski, członek zarządu Nuvalu Polska. 

IT i energetyka na plusie ekologicznym

W raporcie zamieszczone zostały również wyniki pokazujące poziom satysfakcji pracowników w przełożeniu na chęć polecania pracodawcy i pracy, a także w odpowiedzi na pytanie „Kocham swoją pracę”. W tej części badania można zaobserwować, że pracownicy z sektorów doradztwa, usług prawnych i finansowych są skłonni do polecenia swoich pracodawców (ocena –1,9 na skali –100 do +100*) oraz swoich biur (ocena –4,4 na skali –100 do +100), aczkolwiek suma ocen i tak pozostaje ujemna (ocena –11,7 na skali –100 do +100).  

Najmniej usatysfakcjonowaną grupą zawodową są ponownie branże sprzedaż i marketing (ocena –48,6 na skali –100 do +100), a także logistyka (ocena –34,7 na skali –100 do +100). Pracownicy ostatniej wymienionej grupy niechętnie polecają również swoich pracodawców (ocena –27,1 na skali –100 do +100), pod kątem rozwiązań 

Tabelka 3 Zielone biuro.png

 

 

Źródło zewnętrzne

* wynik liczony jako różnica pomiędzy ocenami 9–10 i 1–6 

Co ciekawsze – pracownicy z branż IT / energetyka są grupą, która pomimo stosunkowo wysokich ocen pracodawcy oraz biura, pod kątem działań proekologicznych chcieliby, aby same biura miały jeszcze więcej rozwiązań mających wpływ na ochronę środowiska (55,8% badanych z branży). Blisko 50% z nich uważa również, że pracodawca mógłby robić więcej w tym zakresie dla całej organizacji.  

Niski odsetek pracowników, którzy postrzegają swoją firmę jako niezaangażowaną lub mało zaangażowaną w działania proekologiczne, może wskazywać na różne problemy. Oczywiście dana organizacja może takie inicjatywy wspierać w niewielkim stopniu, natomiast w dużej mierze może to wynikać z braku komunikacji ze strony zarządu lub kierownictwa w zakresie podejmowanych inicjatyw na rzecz środowiska. Raport z badania może stanowić narzędzie, które pomoże zidentyfikować trendy i obszary wymagające dalszego wsparcia oraz rozwoju, aby przyspieszyć proces zmiany na bardziej ekologiczne i tworzyć satysfakcjonujące i przyjazne środowiska pracy we współpracy z samymi pracownikami organizacji – mówi Łukasz Wasilewski, CEO Nuvalu Polska.

Badanie „Ekobarometr – Zielono w biurze” powstało dzięki współpracy agencji badawczej SW Research i firmy doradczej Nuvalu Polska. Dane użyte we wnioskach i analizie pochodzą z 5 edycji badania „Ekobarometr”.  

Omawiane badanie może stanowić punkt wyjścia do podejmowania skonkretyzowanych kroków w celu poprawy działań proekologicznych w firmach i zwiększenia świadomości pracowników w tym temacie. Ostatecznie, dążenie do bardziej ekologicznej gospodarki wymaga współpracy i zaangażowania ze wszystkich branż i sektorów. Jednakże, te pozytywne wyniki w branżach IT i energetyki nie powinny spowodować, że inne branże zaniechają działań na rzecz środowiska. Wręcz przeciwnie, wyniki badania stanowią sygnał, że istnieje potrzeba wzmożonego zaangażowania w tej dziedzinie, szczególnie w branżach, które wypadają słabiej.

Nuvalu Polska jest firmą działającą na rynku nieruchomości komercyjnych w segmentach biurowym, handlowym, magazynowym i inwestycyjnym. Świadczy usługi: doradztwa; pośrednictwa; obsługi procesów wynajmu/sprzedaży nieruchomości; obsługa procesów renegocjacji i relokacji najemców; projektowania i aranżacji wnętrz dla klientów biznesowych.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

REKLAMA

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

REKLAMA