REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energetyka i IT. Branże najbardziej proekologiczne – tak uważają ich pracownicy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Badanie „Ekobarometr – Zielono w biurze”
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy branży energetycznej i IT najwyżej oceniają starania proekologiczne firm, w których pracują. Relatywnie wysoka ocena dotyczy również dbałości o ekologię w miejscu pracy – biurze. Relatywnie, bo nawet w tych dwóch kategoriach oceny nadal pozostawiają duże pole do poprawy. To wyniki z raportu „Ekobarometr – Zielono w biurze”.

Wyniki zamieszczone w raporcie „Ekobarometr – Zielono w biurze” opublikowanym przez firmę doradczą Nuvalu Polska na podstawie cyklicznych badań realizowanych przez SW Research dostarczają nowego spojrzenia na temat tego, które branże wyróżniają się w kontekście ochrony środowiska, wprowadzania zrównoważonych praktyk i innowacji proekologicznych. Jednocześnie jest to cenny wkład w zrozumienie, które sektory gospodarki w Polsce są szczególnie zaangażowane w działania tego typu i jak są one postrzegane przez zatrudnione w organizacjach osoby. Jednym z ciekawszych wniosków jest właśnie duża różnica w ocenie firm i miejsca pracy pomiędzy branżami.  

REKLAMA

Ostry kontrast sektorów branżowych 

Sektory sprzedażowy i marketingowy zdają się wypadać najsłabiej w oczach pracowników (ocena –37,3 na skali –100 do +100*). Najwyższe oceny odnotowane zostały w branżach IT oraz energetyki (ocena –10,8 na skali –100 do +100) – nadal jednak są one „na minusie”. Wysokie oceny IT i energetyki mogą wynikać z ich natury, gdzie innowacje i technologie często skupiają się na zrównoważonym rozwoju, dzięki czemu pracownicy są bardziej świadomi działań prowadzonych przez organizacje, w których pracują. 

 

 

Źródło zewnętrzne

* wynik liczony jako różnica pomiędzy ocenami 9–10 i 1–6 

Analizując oceny biur, pod kątem rozwiązań proekologicznych zauważane są podobne różnice między branżami, jak w analizie powyżej. Ponownie branże sprzedażowa i marketingowa wykazują zdecydowanie niższe zadowolenie (ocena –49,3 na skali –100 do +100*), co może sugerować, że w tych obszarach istnieje potrzeba intensyfikacji inicjatyw sprzyjających środowisku. I ponownie branże IT / energetyka oceniają swoje miejsca pracy najlepiej spośród przebadanych grup zawodowych (ocena –13 na skali –100 do +100).   

 

 

Źródło zewnętrzne

 * wynik liczony jako różnica pomiędzy ocenami 9–10 i 1–6 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W obecnych czasach, w których zrównoważony rozwój i troska o środowisko są kluczowe, firmy odgrywają niezwykle istotną rolę w ochronie naszej planety. Wyniki badania wyraźnie wskazują, że niezależnie od przynależności do danej branży, polscy pracownicy biurowi wyrażają dużo negatywnych opinii na temat działań podejmowanych przez swoje firmy na rzecz ochrony środowiska – mówi Łukasz Wasilewski, członek zarządu Nuvalu Polska. 

IT i energetyka na plusie ekologicznym

REKLAMA

W raporcie zamieszczone zostały również wyniki pokazujące poziom satysfakcji pracowników w przełożeniu na chęć polecania pracodawcy i pracy, a także w odpowiedzi na pytanie „Kocham swoją pracę”. W tej części badania można zaobserwować, że pracownicy z sektorów doradztwa, usług prawnych i finansowych są skłonni do polecenia swoich pracodawców (ocena –1,9 na skali –100 do +100*) oraz swoich biur (ocena –4,4 na skali –100 do +100), aczkolwiek suma ocen i tak pozostaje ujemna (ocena –11,7 na skali –100 do +100).  

Najmniej usatysfakcjonowaną grupą zawodową są ponownie branże sprzedaż i marketing (ocena –48,6 na skali –100 do +100), a także logistyka (ocena –34,7 na skali –100 do +100). Pracownicy ostatniej wymienionej grupy niechętnie polecają również swoich pracodawców (ocena –27,1 na skali –100 do +100), pod kątem rozwiązań 

 

 

Źródło zewnętrzne

* wynik liczony jako różnica pomiędzy ocenami 9–10 i 1–6 

REKLAMA

Co ciekawsze – pracownicy z branż IT / energetyka są grupą, która pomimo stosunkowo wysokich ocen pracodawcy oraz biura, pod kątem działań proekologicznych chcieliby, aby same biura miały jeszcze więcej rozwiązań mających wpływ na ochronę środowiska (55,8% badanych z branży). Blisko 50% z nich uważa również, że pracodawca mógłby robić więcej w tym zakresie dla całej organizacji.  

Niski odsetek pracowników, którzy postrzegają swoją firmę jako niezaangażowaną lub mało zaangażowaną w działania proekologiczne, może wskazywać na różne problemy. Oczywiście dana organizacja może takie inicjatywy wspierać w niewielkim stopniu, natomiast w dużej mierze może to wynikać z braku komunikacji ze strony zarządu lub kierownictwa w zakresie podejmowanych inicjatyw na rzecz środowiska. Raport z badania może stanowić narzędzie, które pomoże zidentyfikować trendy i obszary wymagające dalszego wsparcia oraz rozwoju, aby przyspieszyć proces zmiany na bardziej ekologiczne i tworzyć satysfakcjonujące i przyjazne środowiska pracy we współpracy z samymi pracownikami organizacji – mówi Łukasz Wasilewski, CEO Nuvalu Polska.

Badanie „Ekobarometr – Zielono w biurze” powstało dzięki współpracy agencji badawczej SW Research i firmy doradczej Nuvalu Polska. Dane użyte we wnioskach i analizie pochodzą z 5 edycji badania „Ekobarometr”.  

Omawiane badanie może stanowić punkt wyjścia do podejmowania skonkretyzowanych kroków w celu poprawy działań proekologicznych w firmach i zwiększenia świadomości pracowników w tym temacie. Ostatecznie, dążenie do bardziej ekologicznej gospodarki wymaga współpracy i zaangażowania ze wszystkich branż i sektorów. Jednakże, te pozytywne wyniki w branżach IT i energetyki nie powinny spowodować, że inne branże zaniechają działań na rzecz środowiska. Wręcz przeciwnie, wyniki badania stanowią sygnał, że istnieje potrzeba wzmożonego zaangażowania w tej dziedzinie, szczególnie w branżach, które wypadają słabiej.

Nuvalu Polska jest firmą działającą na rynku nieruchomości komercyjnych w segmentach biurowym, handlowym, magazynowym i inwestycyjnym. Świadczy usługi: doradztwa; pośrednictwa; obsługi procesów wynajmu/sprzedaży nieruchomości; obsługa procesów renegocjacji i relokacji najemców; projektowania i aranżacji wnętrz dla klientów biznesowych.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA