reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Letni spadek bezrobocia

Letni spadek bezrobocia

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dane GUS świadczą o poprawie kondycji polskiej gospodarki i spadku bezrobocia. Ekspertka szacuje, że wzrost PKB w br. może wynieść 3,3 proc.

Jak zaznaczyła główna ekonomistka Lewiatana, w czerwcu zmniejszyło się bezrobocie. GUS poinformował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. wobec 11,9 proc. w maju.

Starczewska-Krzysztoszek komentując dane GUS, zaznaczyła, że spadek bezrobocia jest charakterystyczny dla okresów letnich, gdy jest dodatkowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Ale - w jej - opinii - nie znaczy to, że nie utrzyma się ono na tym poziomie w kolejnych miesiącach.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy >>

Dodała, że sygnały płynące z gospodarki, takie jak wzrost produkcji sprzedanej czy wzrost sprzedaży detalicznej, a także powolny wzrost zatrudnienia i płac, świadczą o tym, że bezrobocie nie zwiększy się także po okresie prac sezonowych. Zdaniem ekspertki, bezrobocie nie powinno w tym roku wzrosnąć powyżej 12 proc.

Starczewska-Krzysztoszek zaznaczyła, że choć wiele firm deklaruje chęć zwolnienia pracowników, to zmalała ich liczba. Znacznie bardziej niż rok wcześniej chce zmniejszyć zatrudnienie sektor publiczny. Jak mówiła, w ubiegłym roku 500 firm chciało pozbyć się części pracowników, w tym roku - ponad 400. W ub.r. sektor publiczny zadeklarował zwolnienie 5 tys. osób, a w tym - 26 tys.

Pracodawcy zatrudniają i zwalniają >>

"Te wszystkie dane wpływają pozytywnie na konsumpcję, a jest to mocny sygnał dla przedsiębiorstw, by zwiększać produkcję. Firmy będą produkowały nie tylko na zaspokojenie bieżącego popytu, ale także będą zwiększały zapasy, a to oznacza większe zapotrzebowanie na pracowników" - tłumaczyła Starczewska-Krzysztoszek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama