| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

47 proc. badanych, ubezpieczonych w drugim filarze, uważa, że nowy system emerytalny jest korzystny dla osób pracujących i płacących składki. 38 proc. respondentów spodziewa się, że zyskają emeryci, którzy będą w przyszłości otrzymywać świadczenia w nowym systemie. 15 proc. Polaków uważa, że korzyści ze zmian odniosły osoby, które już teraz otrzymują emerytury w nowym systemie.

77 proc. badanych jest przeciwnych podwyższaniu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę (obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat). Rozwiązanie to popiera 16 proc. ankietowanych. O konieczności podwyższania wieku emerytalnego przekonane są przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i sytuowane.

Porządki w systemie emerytalnym - dłuższa praca i niższe koszty OFE >>

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 20 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 74 proc. respondentów. Częściej krytyczne wobec tego pomysłu są kobiety, niż mężczyźni. Najczęściej popierają go właściciele firm.

Za propozycją likwidacji przywilejów emerytalnych pracowników służb mundurowych i objęciem ich powszechnym systemem emerytalnym opowiada się 62 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 26 proc.

79 proc. Polaków uważa, że rolnicy - tak jak inne grupy zawodowe - powinni płacić składki emerytalne uzależnione od dochodów. Według 10 proc. respondentów, rolnicy - niezależnie od dochodów - powinni płacić jednakową, niską składkę emerytalną.

Eksperci o przywilejach emerytalnych >>

Badanie przeprowadzono w okresie 4-10 lutego. Wzięło w nim udział 1021 osób.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »