Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych
REKLAMA
Znowelizowana ustawa umożliwia założenie spółdzielni socjalnej - zatrudniającej osoby zagrożone wykluczeniem społecznym - organizacjom pozarządowym i samorządom.
REKLAMA
W nowo tworzonych spółdzielniach proporcje między osobami zagrożonymi wykluczeniem a pozostałymi członkami spółdzielni mają wynosić 50:50. Dotychczas stosunek ten wynosił 80:20, przez co obciążenia związane z zakładaniem spółdzielni i rejestrowaniem jej spoczywały głównie na osobach długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych.
Nowelizacja wydłuża z 12 do 36 miesięcy okres refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, podnosi też dotację dla bezrobotnego na założenie spółdzielni socjalnej z 8 tys. zł do ponad 18 tys. złotych.
W razie upadłości spółdzielni, po jej likwidacji część pieniędzy będzie wpłacana do związku rewizyjnego tej spółdzielczości, a nie wyłącznie na Fundusz Pracy.
Według danych przedstawionych w trakcie prac legislacyjnych obecnie działa 139 spółdzielni socjalnych, które zatrudniają około tysiąca osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA