| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Pracownik może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Poniżej wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

W dniu 4 stycznia 2017 r. pracownik składa pierwszy wniosek o zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wieku 9 lat. Określa w nim, że chce wykorzystać zwolnienie w godzinach (maksymalnie 16 godzin). W 2018 roku będzie mógł również skorzystać ze zwolnienia i będzie mógł określić je w dniach.

Wybór zwolnienia należy w pełni do pracownika, jednakże wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Decyzja pracownika o sposobie wykorzystywania zwolnienia ma moc wiążącą nie tylko dla danego pracodawcy, ale także dla danego roku kalendarzowego, czyli np. w przypadku zmiany pracy.

Pracownik, zatrudniony w firmie X wykorzystał 2 dni na opiekę nad dzieckiem. W tym samym roku zmienił zatrudnienie i w nowej firmie wystąpił z wnioskiem o udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym. Takie postępowanie jest niedopuszczalne.

O wykorzystywaniu zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym pracodawca informuje w świadectwie pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule -> Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Zwolnienie na opiekę przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Rodzic, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, w przypadku zwolnienia w wymiarze godzinowym – liczbę godzin pracy, z których może być zwolniony, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 Kodeksu pracy).

Pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu. W tej sytuacji będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 6 godzin, czyli: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godziny, co zaokrąglamy w górę do 6 godzin.

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu, będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 4 godzin, czyli 16 godzin x 1/4 etatu = 4 godziny.

Wzór wniosku

Podstawa prawna:

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 1666).

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »