| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Pracownik może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Poniżej wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

W dniu 4 stycznia 2017 r. pracownik składa pierwszy wniosek o zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wieku 9 lat. Określa w nim, że chce wykorzystać zwolnienie w godzinach (maksymalnie 16 godzin). W 2018 roku będzie mógł również skorzystać ze zwolnienia i będzie mógł określić je w dniach.

Wybór zwolnienia należy w pełni do pracownika, jednakże wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Decyzja pracownika o sposobie wykorzystywania zwolnienia ma moc wiążącą nie tylko dla danego pracodawcy, ale także dla danego roku kalendarzowego, czyli np. w przypadku zmiany pracy.

Pracownik, zatrudniony w firmie X wykorzystał 2 dni na opiekę nad dzieckiem. W tym samym roku zmienił zatrudnienie i w nowej firmie wystąpił z wnioskiem o udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym. Takie postępowanie jest niedopuszczalne.

O wykorzystywaniu zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym pracodawca informuje w świadectwie pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule -> Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Zwolnienie na opiekę przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Rodzic, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, w przypadku zwolnienia w wymiarze godzinowym – liczbę godzin pracy, z których może być zwolniony, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 Kodeksu pracy).

Pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu. W tej sytuacji będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 6 godzin, czyli: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godziny, co zaokrąglamy w górę do 6 godzin.

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu, będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 4 godzin, czyli 16 godzin x 1/4 etatu = 4 godziny.

Wzór wniosku

Podstawa prawna:

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 1666).

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK