REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

Wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i urlopu górniczego 

Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 9 kwietnia 2024 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy uprawniających do urlopu energetycznego i urlopu górniczego oraz wzoru zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu energetycznego lub urlopu górniczego (Dz.U. 2024 poz. 629, dalej jako: rozporządzenie) - wejdzie w życie 10 maja 2024 r. Rozporządzenie wydano na podstawie art. 13 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego (Dz. U. poz. 1737).

REKLAMA

Autopromocja

Wykaz dotyczy stanowisk pracy pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach energetycznych (lub ich oznaczonych częściach), w przedsiębiorstwach górniczych węgla brunatnego (lub ich oznaczonych częściach) oraz w tzw. „spółkach serwisowych”. Wykaz został przygotowany w oparciu o informacje pozyskane od przedsiębiorstw energetycznych z sektora elektroenergetycznego i przedsiębiorstw górniczych branży górnictwa węgla brunatnego. 

Kto jest uprawniony do skorzystania z urlopu energetycznego i urlopu górniczego?

Około 23 tys. pracowników ma prawo do skorzystania z urlopu energetycznego i urlopu górniczego.

Ważne
Kto jest uprawniony do skorzystania z urlopu energetycznego i urlopu górniczego czy odprawy?

 Są to pracownicy takich przedsiębiorstw i spółek: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (Centrala Spółki); PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów; PGE Górnictwo i Energetyka; Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Dolna Odra; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Opole; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów; Eltur-Serwis sp. z o.o. (Centrala Spółki); Eltur-Serwis sp. z o.o. Oddział Bogatynia; Eltur-Serwis sp. z o.o. Oddział Opole; Elmen sp. z o.o. RAMB sp. z o.o.; Bestgum Polska sp. z o.o.; MegaSerwis sp. z o.o.; Betrans sp. z o.o. (Centrala Spółki); Betrans sp. z o.o. – Oddział Rogowiec z siedzibą w Rogowcu Betrans sp. z o.o. Oddział Eltur-Trans z siedzibą w Bogatyni; Elkom sp. z o.o.; Enea Wytwarzanie sp. z o.o.; Enea Elektrownia Połaniec S.A.; Enea Połaniec Serwis sp. z o.o.; Enea Bioenergia Sp. z o.o.; Enea Trading sp. z o.o; Tauron Wytwarzanie S.A.; Tauron Serwis sp. z o.o., Bioeko Grupa Tauron sp. z o.o., Energa Elektrownie Ostrołęka S.A.; Energa Serwis sp. z o.o., PAK KWB Konin S.A.; PAK Górnictwo sp. z o.o.; ZE PAK S.A.; PAK Serwis sp. z o.o

Stanowiska pracy - wykaz, rodzaj prac

Zgodnie z rozporządzeniem określono kilkaset szczegółowych stanowisk, które uprawniają do skorzystania z odprawy, urlopu energetycznego czy górniczego. Podzielone je na konkretne kategorie, które znajdują się poniżej:

  1. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i świadeczenia usług systemowych, uczestnictwa w rynku mocy oraz wytwarzania ciepła.
  2. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z planowaniem, organizacją, realizacją i rozliczeniem zadań remontowych i inwestycyjnych.
  3. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze koordynacji spraw związanych z wykonaniem we własnym zakresie remontów urządzeń w branżach: mechanicznej, elektrycznej, automatyki i pomiarów elektrycznych, wulkanizacyjnej oraz prac warsztatowych, diagnostyki i kontroli jakość.
  4. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze prowadzenia gospodarek: remontowej, kotłowej, energomaszynowej, elektrycznej, automatyki, sterowań i pomiarów, wodnej, nawęglania, odsiarczania, odpopielania, kolejowej, budowlanej, konstrukcyjnej, ochrony środowiska, magazynowej, materiałowej, inwestycyjnej, ochrony mienia, ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
  5. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu energetycznego w obszarze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła do odbiorców bezpośrednio przyłączonych do elektrowni.
  6. Stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze produkcyjnym lub remontowym, bezpośrednio związane z udziałem w procesie wydobywczym węgla brunatnego, w ramach rodzajów prac realizujących następujące funkcje:
  • realizacja procesu technologicznego, obejmującego prowadzenie górniczych robót eksploatacyjnych i składowania węgla brunatnego oraz kopalin towarzyszących, obsługi transportu węgla i nadkładu oraz kopalin towarzyszących, zwałowania oraz przeróbki kopalin;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót przygotowawczych na przedpolu wyrobiska odkrywkowego i zwałowiska, prowadzenia odwodnienia wgłębnego i powierzchniowego, montażu, obsługi i naprawy pomp odwodnieniowych, przygotowania, utrzymywania i likwidowania poziomów roboczych, ciągów technologicznych, pochylni transportowych, infrastruktury górniczej, odwodnieniowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, komunikacyjnej oraz obiektów związanych z funkcjonowaniem zakładu górniczego:;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze obsługi posiadanego sprzętu technologicznego i realizacji kołowego transportu wewnętrznego, niezbędnego do realizacji procesu produkcyjnego, w tym transportu pracowników;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze projektowania oraz nadzoru procesu technologicznego eksploatacji, projektowania, wykonywania i dokumentowania prac geologicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, mierniczo-geodezyjnych oraz realizacji niezbędnych prac w zakresie monitorowania i zwalczania zagrożeń naturalnych, wymaganych odrębnymi przepisami, a także wykonywania niezbędnych badań laboratoryjnych i terenowych w funkcjonujących obiektach służących do określenia warunków górniczo-geologicznych, hydrogeologicznych, środowiskowych oraz technicznych;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia gospodarek: magazynowej, materiałowej, remontowej, energomaszynowej, inwestycyjnej i nieruchomościami;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze organizowania służby bezpieczeństwa i higieny pracy, służby ochrony przeciwpożarowej oraz zakładowego pogotowia ratunkowego, wymaganych odrębnymi przepisami, organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych, monitorowania szkodliwych czynników środowiska pracy;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze realizacji niezbędnych prac w zakresie wywłaszczeń oraz ochrony środowiska, w tym udział w postępowaniach administracyjnych, odszkodowawczych i realizacja zobowiązań nałożonych przez organy administracji publicznej;
  • stanowiska pracy uprawniające do urlopu górniczego w obszarze prowadzenia robót rekultywacyjnych po zakończonej eksploatacji górniczej w wyrobiskach i na zwałowiskach.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA