REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski w 2024 r. Jakie formalności są niezbędne

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Urlop ojcowski udzielany jest w wymiarze do dwóch tygodn
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski należy się pracownikowi – ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Wymiar tego urlopu wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Żeby skorzystać z urlopu ojcowskiego pracownik – ojciec musi wystąpić do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Jakie formalności będą konieczne w 2024 r. w celu uzyskania urlopu ojcowskiego? Wyjaśniamy.

Urlop ojcowski to wyłączne i samodzielne prawo pracownika – ojca. Uprawnienie to jest niezależne od uprawnień matki dziecka. Co więcej, urlop ojcowski należy się ojcu dziecka nawet wówczas, gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem. Urlop ojcowski udzielany jest w wymiarze do dwóch tygodni.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy można dostać urlop ojcowski

W celu skorzystania z urlopu ojcowskiego uprawniony pracownik – ojciec musi wystąpić z wnioskiem do pracodawcy. Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego może być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Do wniosku trzeba załączyć dokumenty określone przez przepisy wykonawcze do Kodeksu pracy (patrz niżej). 

Ważne

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o urlop ojcowski.

Wprawdzie uwzględnienie wniosku o urlop ojcowski jest obowiązkiem pracodawcy – innymi słowy, pracodawca nie może odmówić uprawnionemu urlopu ojcowskiego – niemniej, skorzystać z urlopu można dopiero wtedy, gdy pracodawca udzieli go pracownikowi.

Wniosek o urlop ojcowski 

We wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego (lub jego części) pracownik – ojciec musi umieścić jedynie swoje dane osobowe (imię i nazwisko) oraz wskazać okres, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część. Ponadto do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie pracownika – ojca, czy korzystał wcześniej z urlopu ojcowskiego albo jego części.

Do wniosku o urlop ojcowski trzeba przede wszystkim załączyć dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci), na które ma zamiar wziąć urlop. Takim dokumentem jest odpis skrócony aktu urodzenie – jeżeli gdy dziecko (dzieci) przyszło na świat w Polsce. W przypadku natomiast, gdy dziecko (dzieci) urodziło się zagranicą, do wniosku o urlop ojcowski należy dołączyć zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci). 

Dokumenty potwierdzające urodzenie dziecka mogą być załączone do wniosku o urlop ojcowski w oryginale; wnioskodawca ma także prawo załączyć do wniosku kopie tych dokumentów. 

Wniosek o urlop ojcowski na dziecko przysposobione

Jeżeli uprawniony pracownik chce wziąć urlop ojcowski albo jego część na dziecko przysposobione, do wniosku u udzielenie tego urlopu powinien – oprócz dokumentów wskazanych powyżej – załączyć kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA