reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba przebywająca na urlopie wychowawczym?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba przebywająca na urlopie wychowawczym?

Przebywając na urlopie wychowawczym nie jesteśmy pozbawieni ubezpieczenia. Ponadto nie musimy opłacać składek, ponieważ finansuje je budżet państwa.

Przebywając na urlopie wychowawczym:

  • podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu,
  • nie podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Dzieje się tak pod warunkiem, że nie mamy ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadamy innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych (przez inny tytuł nie należy rozumieć tytułu, z którego dana osoba nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego).

O zaistnieniu takiego faktu zobowiązani jesteśmy poinformować naszego płatnika składek. Ponieważ każda aktywność zawodowa, stanowiąca tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń spowoduje, że przestaniemy podlegać im z tytułu urlopu wychowawczego. Status członka rodziny nie zwalnia osoby przebywającej na urlopie wychowawczym z podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zobacz: Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?

I tak na przykład: Jeżeli w trakcie urlopu wychowawczego dana osoba wykonuje umowę zlecenia (zawartą z własnym pracodawcą lub innym podmiotem) lub podejmuje dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (zawartej z własnym lub innym pracodawcą), to w okresie wykonywania tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca/pracownik. Nie podlega natomiast ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Osoba zatrudniona równolegle u dwóch pracodawców albo posiadająca dwie umowy o pracę u tego samego pracodawcy z obydwu tych tytułów przebywa na urlopie wychowawczym powinna wskazać, który z pracodawców będzie płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie wychowawczym.

Jeżeli osoba przebywająca na urlopie wychowawczym zawarła umowę o dzieło z własnym pracodawcą, w okresie wykonywania tej umowy nadal podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, posiadająca gospodarstwo rolne, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podczas urlopu wychowawczego stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia w danym roku, obecnie 1276 zł (do 31 grudnia 2008 r. była to kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego). Natomiast podstawę na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, tj. 420 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przebywając na urlopie wychowawczym podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu.
Przebywając na urlopie wychowawczym podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i zdrowotnemu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama