REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik

REKLAMA

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Reguły udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego w ciągu jednego roku kalendarzowego determinują następujące czynniki:

REKLAMA

Autopromocja
  • długość każdego z urlopów,
  • kolejność ich udzielania.

Urlop wypoczynkowy przed bezpłatnym

Sytuacja, w której pracownik korzysta najpierw z urlopu wypoczynkowego, a następnie z bezpłatnego, jest dla niego bez wątpienia dogodna. Może bowiem wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości, a następnie udać się na urlop bezpłatny dowolnej długości, który pozostanie bez żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlopy wypoczynkowe 2011 >>

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Następnie złożył wniosek o 3-miesięczny urlop bezpłatny. Pracodawca wyraził na niego zgodę, zastrzegł jednak, że urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w następnym roku kalendarzowym ulegnie obniżeniu o 3/12.
Postępowanie pracodawcy było w tym wypadku nieprawidłowe. W przypadku gdy pracownik przed udaniem się na urlop bezpłatny wykorzystał najpierw urlop wypoczynkowy, pracodawca nie ma prawa zmusić go do rozliczenia wykorzystanego urlopu wypoczynkowego ani też dokonać jakichkolwiek potrąceń z urlopu, który będzie przysługiwał podwładnemu w następnym roku kalendarzowym.

Urlop bezpłatny przed wypoczynkowym

Sytuacja pracownika kształtuje się odmiennie, gdy pierwszym z jego urlopów jest urlop bezpłatny. Kluczowe znaczenie w takim przypadku odgrywa długość tego urlopu.

Udzielenie pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlopu bezpłatnego w wymiarze mniejszym niż jeden miesiąc nie komplikuje jego sytuacji. W takim przypadku urlop bezpłatny w żaden sposób nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w tym roku. I tak np. pracownikowi, który wrócił z 3-tygodniowego urlopu bezpłatnego, przysługuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a więc 20 lub 26 dni. Sytuacja pracownika kształtuje się natomiast inaczej, jeśli urlop bezpłatny trwał 1 miesiąc lub dłużej.


Pracownikowi, który w ciągu danego roku kalendarzowego powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (art. 1552 k.p.).

Przykłady

Pracownik, któremu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni, był zatrudniony w na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym.
Wymiar urlopu bezpłatnego wynosi w tym przypadku 4 miesiące. Okres pozostały do końca roku kalendarzowego to 8 miesięcy. W związku z tym wymiar urlopu wypoczynkowego należy obliczyć w następujący sposób:
8/12 × 20 dni = 13,333... = 14 dni.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracownikowi będzie zatem przysługiwać 14 dni urlopu wypoczynkowego (po zaokrągleniu).

Pracownik, któremu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jest zatrudniony w na podstawie umowy o pracę na czas określony – do 31 października 2011 r. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym.
Wymiar urlopu bezpłatnego wyniósł w tym przypadku 4 miesiące, natomiast okres zatrudnienia – 6 miesięcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego powinien zostać ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, a więc:
6/12 × 26 dni = 13.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracownikowi będzie więc przysługiwać 13 dni urlopu wypoczynkowego.

Co ważne, ustalanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym odbywa się z pominięciem niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego. Dlatego też dopiero wykorzystanie pełnego miesiąca kalendarzowego urlopu bezpłatnego powoduje obniżenie o 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikowi z mocy art. 154 § 1 k.p. Jeśli natomiast urlop bezpłatny obejmuje niepełne miesiące kalendarzowe, za miesiąc przyjmuje się okres 30 dni. (§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

WAŻNE!

Urlop bezpłatny podobnie jak inne okresy niewykonywania pracy, w trakcie których pracownik nie nabywa prawa do urlopu, wywierają identyczny wpływ na uprawnienia urlopowe pracownika. Dlatego też w celu ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego okresy te podlegają zsumowaniu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA