REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik

REKLAMA

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Reguły udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego w ciągu jednego roku kalendarzowego determinują następujące czynniki:

Autopromocja
 • długość każdego z urlopów,
 • kolejność ich udzielania.

Urlop wypoczynkowy przed bezpłatnym

Sytuacja, w której pracownik korzysta najpierw z urlopu wypoczynkowego, a następnie z bezpłatnego, jest dla niego bez wątpienia dogodna. Może bowiem wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości, a następnie udać się na urlop bezpłatny dowolnej długości, który pozostanie bez żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlopy wypoczynkowe 2011 >>

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Następnie złożył wniosek o 3-miesięczny urlop bezpłatny. Pracodawca wyraził na niego zgodę, zastrzegł jednak, że urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w następnym roku kalendarzowym ulegnie obniżeniu o 3/12.
Postępowanie pracodawcy było w tym wypadku nieprawidłowe. W przypadku gdy pracownik przed udaniem się na urlop bezpłatny wykorzystał najpierw urlop wypoczynkowy, pracodawca nie ma prawa zmusić go do rozliczenia wykorzystanego urlopu wypoczynkowego ani też dokonać jakichkolwiek potrąceń z urlopu, który będzie przysługiwał podwładnemu w następnym roku kalendarzowym.

Urlop bezpłatny przed wypoczynkowym

Sytuacja pracownika kształtuje się odmiennie, gdy pierwszym z jego urlopów jest urlop bezpłatny. Kluczowe znaczenie w takim przypadku odgrywa długość tego urlopu.

Udzielenie pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlopu bezpłatnego w wymiarze mniejszym niż jeden miesiąc nie komplikuje jego sytuacji. W takim przypadku urlop bezpłatny w żaden sposób nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w tym roku. I tak np. pracownikowi, który wrócił z 3-tygodniowego urlopu bezpłatnego, przysługuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a więc 20 lub 26 dni. Sytuacja pracownika kształtuje się natomiast inaczej, jeśli urlop bezpłatny trwał 1 miesiąc lub dłużej.


Pracownikowi, który w ciągu danego roku kalendarzowego powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (art. 1552 k.p.).

Przykłady

Pracownik, któremu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni, był zatrudniony w na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym.
Wymiar urlopu bezpłatnego wynosi w tym przypadku 4 miesiące. Okres pozostały do końca roku kalendarzowego to 8 miesięcy. W związku z tym wymiar urlopu wypoczynkowego należy obliczyć w następujący sposób:
8/12 × 20 dni = 13,333... = 14 dni.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracownikowi będzie zatem przysługiwać 14 dni urlopu wypoczynkowego (po zaokrągleniu).

Pracownik, któremu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jest zatrudniony w na podstawie umowy o pracę na czas określony – do 31 października 2011 r. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. przebywał na urlopie bezpłatnym.
Wymiar urlopu bezpłatnego wyniósł w tym przypadku 4 miesiące, natomiast okres zatrudnienia – 6 miesięcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego powinien zostać ustalony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, a więc:
6/12 × 26 dni = 13.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego pracownikowi będzie więc przysługiwać 13 dni urlopu wypoczynkowego.

Co ważne, ustalanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym odbywa się z pominięciem niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego. Dlatego też dopiero wykorzystanie pełnego miesiąca kalendarzowego urlopu bezpłatnego powoduje obniżenie o 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikowi z mocy art. 154 § 1 k.p. Jeśli natomiast urlop bezpłatny obejmuje niepełne miesiące kalendarzowe, za miesiąc przyjmuje się okres 30 dni. (§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop).

WAŻNE!

Urlop bezpłatny podobnie jak inne okresy niewykonywania pracy, w trakcie których pracownik nie nabywa prawa do urlopu, wywierają identyczny wpływ na uprawnienia urlopowe pracownika. Dlatego też w celu ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego okresy te podlegają zsumowaniu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA