reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Reguły udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego w ciągu jednego roku kalendarzowego determinują następujące czynniki:

  • długość każdego z urlopów,
  • kolejność ich udzielania.

Sytuacja, w której pracownik korzysta najpierw z urlopu wypoczynkowego, a następnie z bezpłatnego, jest dla niego bez wątpienia dogodna. Może bowiem wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości, a następnie udać się na urlop bezpłatny dowolnej długości, który pozostanie bez żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlopy wypoczynkowe 2011 >>

Przykład

Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Następnie złożył wniosek o 3-miesięczny urlop bezpłatny. Pracodawca wyraził na niego zgodę, zastrzegł jednak, że urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi w następnym roku kalendarzowym ulegnie obniżeniu o 3/12.
Postępowanie pracodawcy było w tym wypadku nieprawidłowe. W przypadku gdy pracownik przed udaniem się na urlop bezpłatny wykorzystał najpierw urlop wypoczynkowy, pracodawca nie ma prawa zmusić go do rozliczenia wykorzystanego urlopu wypoczynkowego ani też dokonać jakichkolwiek potrąceń z urlopu, który będzie przysługiwał podwładnemu w następnym roku kalendarzowym.

Sytuacja pracownika kształtuje się odmiennie, gdy pierwszym z jego urlopów jest urlop bezpłatny. Kluczowe znaczenie w takim przypadku odgrywa długość tego urlopu.

Udzielenie pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlopu bezpłatnego w wymiarze mniejszym niż jeden miesiąc nie komplikuje jego sytuacji. W takim przypadku urlop bezpłatny w żaden sposób nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego w tym roku. I tak np. pracownikowi, który wrócił z 3-tygodniowego urlopu bezpłatnego, przysługuje w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, a więc 20 lub 26 dni. Sytuacja pracownika kształtuje się natomiast inaczej, jeśli urlop bezpłatny trwał 1 miesiąc lub dłużej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama