| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > System ocen pracowniczych w urzędzie publicznym

System ocen pracowniczych w urzędzie publicznym

Praca urzędników wymaga specyficznych kwalifikacji. Ocena okresowa, dobrze zaplanowana i przeprowadzona, może przyczynić się do wzrostu ich kompetencji.


Jakie znaczenie dla pracy urzędu mogą mieć okresowe oceny pracownicze? Od kogo i dlaczego zacząć budowanie ocen w urzędzie - od kierownictwa czy od ustalenia kryteriów naboru nowych pracowników i ocen prowadzonych na dole organizacji? Jak ustrzec się zagrożenia postrzegania ocen w urzędzie jako dodatkowego, niezrozumiałego obowiązku? Na te pytania odpowie Joanna Mandrosz, ekspert z JMD Doradztwo HR.


Kompetentni pracownicy chcą być docenieni za swoją pracę. Ocena okresowa stwarza taką okazję. Konsultanci-praktycy często słyszą w firmach pozbawionych systemu ocen zarzut formułowany przez pracowników, że ich praca nie jest w sposób rzetelny i jasny oceniana (i doceniana) przez ich przełożonych. Pracownicy nie wiedzą w związku z tym, czy mogą liczyć na zatrudnienie w dłuższej perspektywie, na awans, na rozwój w danej firmie. Dobrze przeprowadzona ocena niweluje tę niepewność.

Praca wielu z urzędników wymaga specyficznych kwalifikacji, np. kompetencji miękkich, związanych z obsługą klienta i współpracą z kolegami. Każdy z nas będąc klientem urzędów obserwuje nieraz braki w pracy urzędników, dotyczące głównie jakości kontaktu z klientem. Ocena okresowa, jeśli jest dobrze zaplanowana i przeprowadzona zgodnie ze wskazaniami dobrej praktyki, może przyczynić się do wzrostu kompetencji urzędników.

Trzeba podkreślić rozwojowy aspekt oceny. Wskazanie niedostatków kompetencyjnych u osób, których praca w jakimś zakresie odbiega od oczekiwań organizacji, powinno być początkiem procesu doskonalenia pracownika. Szefostwo urzędu powinno pomóc osobom, które wymagają rozwinięcia pewnych umiejętności w osiągnięciu tego celu, głównie przez skierowanie ich na szkolenia. Zdarza się, że kolejne oceny okresowe pokazują, że dany pracownik nie czyni postępów w sferze, w której ocena wykazała jego niedostatki. W takich przypadkach należy się zastanowić, czy dany pracownik jest dopasowany do swojego stanowiska i czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby przesunięcie go na inne stanowisko.

Wśród wielu systemów oceny pracowniczej stosowanych w organizacjach w ocenie pracy urzędników najbardziej efektywny może być ten zawierający elementy tzw. oceny 360 stopni, która zakłada ocenianie danego pracownika zarówno przez jego szefa, jak i przez podwładnych, kolegów (współpracowników) i klientów. Mało realistyczne wydaje się wprowadzenie od razu pełnej oceny 360 stopni. Ta procedura jest zbyt złożona i kosztowna. Ponadto może być trudna do wprowadzenia w urzędach ze względu na ich specyficzną kulturę organizacyjną, pewien autokratyzm utrudniający akceptację dla oceniania przełożonego przez podwładnych. Jednak realistyczne i wysoce wskazane wydaje się wprowadzenie elementów oceny 360 stopni, takich jak uzupełnienie oceny przełożonego oceną dokonaną przez kilku losowo wskazanych klientów i współpracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Pilikowski

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »