| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Praca szczególnie uciążliwa lub szkodliwa dla zdrowia

Praca szczególnie uciążliwa lub szkodliwa dla zdrowia

Praca szczególnie uciążliwa lub szkodliwa dla zdrowia – to rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, z którym przepisy prawa pracy wiążą dodatkowe uprawnienia po stronie pracowników oraz nakładają rozszerzone obowiązki po stronie pracodawcy.

Praca ma charakter szkodliwy, jeżeli w środowisku pracy doszło do przekroczenia wskaźników wynikających z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 217, poz. 1833 ze zm.). Rozporządzenie w załączniku nr 1 określa wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, natomiast w załączniku nr 2 wskazuje wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W doktrynie przedmiotu wskazuje się, że praca jest uciążliwa, gdy jest wykonywana w warunkach dyskomfortu spowodowanego czynnikami obiektywnymi, takimi jak praca w wymuszonej pozycji, praca wymagająca wysokiego stopnia koncentracji i szybkiego podejmowania decyzji czy też praca wykonywana w warunkach utrzymującego się przez dłuższy czas znacznego wysiłku fizycznego. Praca monotonna polega zaś na wykonywaniu powtarzających się ruchów lub czynności, które w sposób szczególny mogą obciążać określone partie mięśni.

W przypadku zatrudnienia przy pracach w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia wobec pracowników może zostać skrócony czas pracy poniżej podstawowej normy czasu pracy (8 godzin na dobę w przeciętnie 40-godzinnym, 5-dniowym tygodniu pracy). W takim przypadku skrócenie czasu pracy może polegać na ustanowieniu przerw (płatnych) w pracy wliczanych do czasu pracy albo na obniżeniu tych norm, a w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie polega na wprowadzeniu przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.

Wykaz takich prac ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Wykaz powinien być wskazany w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub nie jest zobowiązany do wprowadzenia regulaminu pracy.

Samo ustalenie występowania szczególnie szkodliwych warunków pracy nie powoduje skrócenia czasu pracy po stronie pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »