reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przeniesienie pracownika do innej pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy – oznacza obowiązek pracodawcy zatrudnienia pracownika na innym stanowisku pracy, niż wynika to z umowy o pracę.

Przeniesienie pracownika do innej pracy ma miejsce w sytuacjach, w których nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownika na zajmowanym stanowisku pracy. W praktyce odnosi się do zatrudnienia kobiet w ciąży oraz pracowników, u których pojawiają się objawy choroby zawodowej.

Pracownica w ciąży. Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest zobowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść pracownicę do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. Praca nocna kobiet w ciąży jest bezwzględnie zakazana.

W razie braku takich możliwości pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. W przypadku gdy przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. Dodatek wyrównawczy oblicza się w sposób określony w § 7–10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289). Przysługuje on w wysokości różnicy między wynagrodzeniem pobieranym przez pracownicę przed przeniesieniem (obliczonym jak za urlop wypoczynkowy) a wynagrodzeniem uzyskiwanym po przeniesieniu pracownicy do innej pracy.

Natomiast jeżeli pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy pracodawca jest zobowiązany zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.

Choroba zawodowa. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej pracodawca jest zobowiązany na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.

Przeniesienie pracownika ma przyczynić się do poprawy jego stanu zdrowia i wyeliminować z jego otoczenia czynnik pracy powodujący objawy choroby zawodowej. Do czasu ustania tej przyczyny następuje zawieszenie postanowień umowy o pracę w części dotyczącej wykonywania pracy na określonym stanowisku. Po upływie terminu wskazanego przez lekarza pracownik wraca na swoje poprzednie stanowisko.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama