| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przeniesienie pracownika do innej pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy

Przeniesienie pracownika do innej pracy – oznacza obowiązek pracodawcy zatrudnienia pracownika na innym stanowisku pracy, niż wynika to z umowy o pracę.

Przeniesienie pracownika do innej pracy ma miejsce w sytuacjach, w których nie jest możliwe dalsze zatrudnianie pracownika na zajmowanym stanowisku pracy. W praktyce odnosi się do zatrudnienia kobiet w ciąży oraz pracowników, u których pojawiają się objawy choroby zawodowej.

Pracownica w ciąży. Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest zobowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść pracownicę do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. Praca nocna kobiet w ciąży jest bezwzględnie zakazana.

W razie braku takich możliwości pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. W przypadku gdy przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. Dodatek wyrównawczy oblicza się w sposób określony w § 7–10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289). Przysługuje on w wysokości różnicy między wynagrodzeniem pobieranym przez pracownicę przed przeniesieniem (obliczonym jak za urlop wypoczynkowy) a wynagrodzeniem uzyskiwanym po przeniesieniu pracownicy do innej pracy.

Natomiast jeżeli pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy pracodawca jest zobowiązany zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.

Choroba zawodowa. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej pracodawca jest zobowiązany na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy.

Przeniesienie pracownika ma przyczynić się do poprawy jego stanu zdrowia i wyeliminować z jego otoczenia czynnik pracy powodujący objawy choroby zawodowej. Do czasu ustania tej przyczyny następuje zawieszenie postanowień umowy o pracę w części dotyczącej wykonywania pracy na określonym stanowisku. Po upływie terminu wskazanego przez lekarza pracownik wraca na swoje poprzednie stanowisko.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »