REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 dni opieki na dziecko 2024

2 dni opieki na dziecko w 2024 roku
2 dni opieki na dziecko w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opieka na dziecko zdrowe to prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni opieki przysługuje w roku? Do jakiego wieku dziecka można korzystać z opieki? Jak napisać wniosek?

Opieka na dziecko zdrowe – ile dni?

Ile dni opieki na dziecko zdrowe przysługuje pracownikowi? Kodeks pracy przyznaje 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym. Podstawą prawną tego uprawnienia jest art. 188 KP. 

Autopromocja

Czy przy umowie na niepełnym etacie również można wnioskować o 2 dni opieki na dziecko? Wymiar 2 dni należy się pracownikowi zatrudnionemu na pełnym etacie. Natomiast niepełny etat również daje prawo do zwolnienia od pracy na dziecko zdrowe, jednak w wymiarze godzinowym odpowiednio pomniejszonym. 16 godzin pomniejsza się proporcjonalnie do etatu. Zgodnie z tą regułą np. połowa etatu daje prawo do 8 godzin, ¼ etatu uprawnia do 4 godzin zwolnienia. Co ważne, przy obliczeniach niepełną godzinę zaokrągla się w górę. 

Przykład

Ile będzie opieki na dziecko przy 1/3 etatu, a ile przy 2/5 etatu?

16/3 = 5,3

16 x 2/5 = 6,4

Otrzymany wynik zaokrąglamy w górę do pełnej godziny. Osobie zatrudnionej na 1/3 etatu przysługuje 6 godzin opieki na dziecko zdrowe z art. 188 KP, a osobie zatrudnionej na 2/5 etatu – 7 godzin.

Pracownik pełnoetatowy decyduje o tym, czy wykorzysta opiekę na dziecko w dniach czy w godzinach. Przesądza o tym pierwszy w danym roku kalendarzowym wniosek o opiekę złożony na podstawie art. 188 KP. Jeśli pracownik zawnioskuje o wolne w godzinach to w ten sposób będzie mógł wykorzystać pozostały do końca roku wymiar zwolnienia.

Ważne

Zwolnienie od pracy z tytułu opieki na dziecko zdrowe w wymiarze godzinowym udzielane jest także w przypadku pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin.

Przykład

Pracownikowi przysługuje 1 dzień lub 8 godzin opieki na dziecko. Może wykorzystać opiekę w wymiarze godzinowym:

 • przed rozpoczęciem pracy w danym dniu – 4 godziny później rozpocznie pracę w dwa dni, 
 • na koniec pracy – 4 godziny wcześniej zakończy pracę w dwa dni,
 • lub w trakcie pracy – po 2 godzinach pracy będzie miał 4 godziny wolnego, a następnie wróci na 2 godziny pracy (przez dwa dni).

Innym sposobem jest pomieszanie różnych możliwości, np. rozpoczęcie pracy 4 godziny później jednego dnia, a drugiego wcześniejsze wyjście z pracy.

Pierwszy wniosek przesądza również o tym, kto w danym roku będzie mógł skorzystać z omawianego uprawnienia. W przypadku złożenia wniosku przez matkę dziecka o jeden dzień opieki z art. 188 KP, drugi dzień także pozostanie do wykorzystania matce dziecka. Warto więc już przed złożeniem wniosku porozumieć się w tej sprawie z drugim rodzicem. Zgodnie z art. 1891 KP z omawianego uprawnienia może korzystać tylko jedno z rodziców.

Kolejną kwestią jest liczba dzieci. Czy wymiar opieki na dziecko rośnie wraz z liczbą dzieci? Nie, Kodeks pracy nie przewiduje takiej zasady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opieka na dziecko a urlop wypoczynkowy

Opieka na dziecko z art. 188 KP nie stanowi urlopu wypoczynkowego. Jest to odrębne uprawnienie rodzicielskie. Inaczej też niż urlop wypoczynkowy, niewykorzystana nie przechodzi na rok kolejny. Jeśli pracownik nie skorzysta z 2 dni opieki na dziecko, po prostu mu przepadają. Z dniem 1 stycznia roku następnego nabędzie prawo do 2 dni opieki w nowym roku kalendarzowym.

Pytanie o opiekę na dziecko w kontekście urlopu wypoczynkowego często pojawia się przy instytucji zwolnienia lekarskiego na dziecko (potocznie nazywane jest również opieką na dziecko, z tym że w tej sytuacji jest to dziecko chore). Czy takie zwolnienie przerywa urlop wypoczynkowy? Nie. Uznaje się, że rodzic przebywający na urlopie wypoczynkowym może zapewnić dziecku należytą opiekę w chorobie. 
Po więcej informacji na ten temat odsyłam do artykułu: Zwolnienie lekarskie na dziecko – ile dni?

2 dni opieki na dziecko – do ilu lat?

Kodeks pracy w art. 188 § 1 wskazuje, że opieka na dziecko zdrowe przysługuje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat.

Przepisy kodeksowe nie dookreślają, kiedy mija termin przysługiwania omawianego uprawnienia. W związku z tym należy posłużyć się art. 300 KP, zgodnie z którym w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

W świetle art. 112 Kodeksu cywilnego termin oznaczony w latach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było, termin upływa w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Przykład

Dziecko pracownika urodziło się 15 maja 2010 roku. Do kiedy w 2024 roku może skorzystać po raz ostatni z opieki na dziecko? Termin skorzystania z prawa do opieki na dziecko z art. 188 KP mija 15 maja 2024 roku o godzinie 0:00. Faktycznie pracownik może więc ostatni dzień opieki na dziecko wykorzystać 14 maja 2024 roku.

Ważne

Aby prawo do 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym nie przepadło, pracownik musi pamiętać, aby wykorzystać zwolnienie od pracy maksymalnie do dnia poprzedzającego 14. urodziny dziecka. Prawo to nie należy się bowiem do końca roku kalendarzowego ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Trzeba więc z niego skorzystać wcześniej.

2 dni opieki na dziecko – wniosek

Wniosek o opiekę na dziecko zdrowe z art. 188 KP można złożyć w formie pisemnej papierowej lub elektronicznie. Opiekę na dziecko można wziąć np. w przypadku wizyty lekarskiej, szczepienia czy zebrania w szkole. Warto jednak podkreślić, że nie ma obowiązku podawania przyczyny chęci skorzystania ze zwolnienia od pracy w tym trybie. Jak napisać wniosek o opiekę na dziecko na 2 dni? Pismo powinno zawierać oznaczenie pracodawcy, podpis pracownika, podstawę prawną, termin dni wolnych lub godzin oraz oświadczenie, że drugi rodzic nie korzysta z tego uprawnienia.

Polecamy artykuł: Opieka na dziecko tylko do końca roku! Złóż wniosek!

Pobierz wzór wniosku: doc, pdf

Opieka na dziecko chore – zwolnienie lekarskie

W tym miejscu należy podkreślić, że opieka na dziecko chore to zupełnie inna instytucja. To zwolnienie lekarskie na dziecko chore, które wystawia lekarz (maksymalnie 60 dni). Za czas przebywania na takim zwolnieniu pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy z ZUS. Natomiast opieka na dziecko zdrowe, o której traktuje niniejszy artykuł, to uprawnienie rodzicielskie wynikające z Kodeksu pracy (2 dni na pełnym etacie). Za czas przebywania na opiece na dziecko zdrowe pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę w pełnej wysokości.

Więcej informacji na temat opieki na chore dziecko znajduje się w artykule: Zwolnienie lekarskie na dziecko – ile dni?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA