REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samodzielne odstąpienie od postanowień układu zbiorowego

Irena Kuźniar

REKLAMA

W naszym zakładzie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy. Pracodawca chce w treści układu zamieścić postanowienie dające mu możliwość samodzielnego odstąpienia od wypłaty niektórych świadczeń w przypadku pogarszającej się sytuacji finansowej. Czy taki zapis będzie prawidłowy? Czy może zastosować inne rozwiązania?

U pracodawcy obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy, którego postanowienia nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 9 § 2 k.p.). Oznacza to, że układ nie może wprowadzać norm sprzecznych z tak wyrażoną zasadą. Dopuszczalne sposoby modyfikacji układów zbiorowych pracy zostały przewidziane w przepisach Kodeksu pracy i określają, że trybem właściwym do zmiany układu jest wyłącznie zawarcie protokołu dodatkowego (2419 k.p.).

REKLAMA

Autopromocja

Odnosząc się zatem do kwestii, czy w układzie mogą zostać zamieszczone postanowienia dające uprawnienie pracodawcy do jednostronnej samodzielnej modyfikacji postanowień układowych, należy podkreślić, że skoro obowiązujące przepisy regulują sposób zmiany układu, to wprowadzenie zapisu o możliwości zastosowania trybu innego niż przewidziany w prawie o układach zbiorowych pracy należy uznać za niezgodne z ustawą. Przy zawieraniu układu bądź protokołu dodatkowego należałoby się więc skoncentrować na takim ukształtowaniu prawa do określonych świadczeń, aby równocześnie uwzględniona była sytuacja ekonomiczna.

U pracodawcy obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy, a zatem postanowienia umów o pracę kształtowane są również postanowieniami tego układu. Wszelkie więc modyfikacje postanowień układowych będą odnosiły skutek również w zakresie uprawnień pracowniczych, ale, co należy podkreślić, zmiany niosące dla pracownika rozwiązania niekorzystne będą wymagać od pracodawcy zachowania procedur związanych z dokonaniem tzw. wypowiedzenia zmieniającego.

Pracodawca ma również możliwość wystąpienia do strony związkowej z propozycją zawarcia w trybie art. 24127 k.p. porozumienia o zawieszeniu układu, w całości lub w części, na czas przewidziany w Kodeksie pracy. Porozumienie stron układu ograniczające stosowanie norm układowych w tym trybie powoduje, że warunki umowne zostają zawieszone bez konieczności ich wypowiadania w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Po upływie okresu zawieszenia z mocy prawa następuje reaktywowanie zawieszonych uprawnień.

REKLAMA

W takim wypadku, zawieszając stosowanie układu w części lub w całości, należałoby sprecyzować w tym porozumieniu, czy strony przewidują po upływie okresu zawieszenia wypłatę zawieszonych świadczeń. Jest to o tyle istotne, że brak takiej regulacji spowoduje, iż pracownicy, którzy w okresie zawieszenia nabyli prawo do niektórych świadczeń, nie będą mogli ubiegać się o ich wypłatę (uchwała SN z 9 kwietnia 2008 r., II PZP 6/08, M.P.Pr. 2008/9/485).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem w przypadku pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstwa pracodawca musi rozważyć, który z wariantów przewidzianych w prawie układowym jest dla niego możliwy do zastosowania - trwała, ale wydłużona w czasie zmiana postanowień układu w formie protokołu dodatkowego czy też czasowa, ale dająca możliwość szybszego zastosowania forma porozumienia o zawieszeniu układu w trybie art. 24127 k.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA