REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych wzrośnie od 700 do 1000 zł. Nowe stawki mają obowiązywać już od 1 lipca 2024 r.

Wynagrodzenie pracowników samorządowych od lipca 2024 roku
Podwyżka wynagrodzeń pracowników samorządowych od lipca 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca 2024 r. wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych wzrośnie od 700 do 1000 zł. Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje duże podwyżki.

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych wzrośnie

Celem nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych jest przede wszystkim podwyżka wynagrodzeń w samorządach do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r., które od lipca 2024 r. wyniesie 4300,00 zł brutto. Podwyżka dotyczy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ma wpłynąć na atrakcyjność pracy w samorządach i konkurencyjność ofert pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych?

Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych już powstało, a właściwie jest to projekt nowelizacji rozporządzenia w tym przedmiocie. Pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji dnia 28 maja 2024 roku (druk RD77). Aktualnie trwają uzgodnienia nad projektem. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r.

Kiedy podwyżki dla pracowników samorządowych?

Zgodnie z § 2 projektu rozporządzenia wchodzi ono w życie z dniem 1 lipca 2024 r. Rozporządzenie zakłada podwyżkę od 700,00 zł do 1000,00 zł w zależności od kategorii zaszeregowania. Kategorie i wysokość minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych wymienia tabela z załącznika nr 3 do rozporządzenia. Pierwsza, najniższa kategoria przyznaje prawo do minimalnego zasadniczego wynagrodzenia w wysokości 4000,00 zł. Dotychczas było to 3300,00 zł. Natomiast najwyższa, dwudziesta kategoria to 6200,00 zł wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczasowe przepisy przewidują tu 5200,00 zł wynagrodzenia.

Załącznik 3 do projektu rozporządzenia:

podwyżka wynagrodzeń w samorządach samorząd pracownicy samorządowi wynagrodzenie od lipca 2024

 

Podwyżki w samorządzie od lipca 2024

gov.pl

wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych lipiec 2024 podwyżka samorząd

 

Podwyżki w samorządzie od lipca 2024

gov.pl

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia znajduje się tabela przedstawiająca różnicę w wynagrodzeniach dotychczasowych i planowanych dla poszczególnych kategorii:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
wynagrodzenie pracowników samorządowych 2024

 

Podwyżka wynagrodzeń pracowników samorządowych 2024

gov.pl

Mimo że minimalne wynagrodzenie zasadnicze do VI kategorii jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od 1 lipca 2024 r. (4300,00 zł brutto), pracodawca może ustalić pracownikowi ustawową wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę poprzez określenie maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w regulaminie wynagrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA