REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Minimalne wynagrodzenie 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie 2024 - ile będzie wynosiło? Czy minimalna stawka godzinowa również wzrośnie w 2024? Na jakie świadczenia będzie miał wpływ wzrost wynagrodzenia? Jest projekt rozporządzenia a konsultacje już trwają.
rozwiń >

Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa w 2024

Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207) wydano projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Autopromocja

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej na 2024 r., przedłożoną przez ministra rodziny i polityki społecznej.

Przykład
Ile osób zarabia minimalne wynagrodzenie?

Okazuje się, że w Polsce płacę minimalną w 2024 będzie otrzymywało około 3,6 mln. osób.

Prawdopodobnie w 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ponownie wzrośnie w dwóch etapach:

 • od 1 stycznia 2024 r. ma to być 4242 zł brutto. Oznacza wzrost o 752 zł w stosunku do kwoty obowiązującej 1 stycznia 2023 r. (3490 zł), czyli o 21,5%.
 • od 1 lipca 2024 r. ma to być 4300 zł brutto. Oznacza wzrost o  700 zł w stosunku do kwoty z 1 lipca 2023 r. (3600 zł), czyli o 19,4%.

W 2024 r. minimalna stawka godzinowa również wzrośnie w dwóch etapach:

 • od 1 stycznia 2024 r. ma to być 27,70 zł brutto. Oznacza wzrost o  4,9 zł w stosunku do kwoty obowiązującej od 1 stycznia 2023 r., czyli o 21,5%.
 • od 1 lipca 2024 r. ma to być 28,10 zł brutto. Oznacza wzrost o  4,6 zł w stosunku do kwoty z 1 lipca 2023 r., czyli o 19,5%.

PKB a minimalne wynagrodzenie

Ponieważ wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę – 3600 zł, jest wyższa niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2023 r., przy obliczaniu minimum płacowego w 2024 r. nie uwzględnia się 2/3 PKB.

W przypadku, gdy w roku poprzednim rzeczywisty wzrost cen różnił się od prognozowanego, ustawa przewiduje zastosowanie mechanizmu korygującego - zastosowanie wskaźnika weryfikacyjnego w odniesieniu do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku z tytułu różnicy pomiędzy rzeczywistym  a prognozowanym wzrostem cen w roku poprzednim.

Minimalne wynagrodzenie a przeciętne wynagrodzenie

Jak podaje projektodawca: relacja proponowanego minimalnego wynagrodzenia za pracę do prognozowanego na 2024 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (7794 zł) wynosi od 1 stycznia 2024 r. 54,4 %, a od 1 lipca 2024 r. – 55,2%. Dzięki wzrostowi minimalnego wynagrodzenia za pracę zostanie zachowana siła nabywcza dochodów rodzin pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie w innych krajach UE

Regulacje dotyczące kwestii minimalnego wynagradzania za pracę przyjmują formę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przepisów ustawowych (w 22 państwach członkowskich UE)
 • porozumień zbiorowych (w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji, Włoszech).

W większości państw członkowskich UE ustalanie wysokości ustawowego wynagrodzenia minimalnego nie następuje w sposób automatyczny i odbywa się najczęściej po konsultacji z partnerami społecznymi lub po zasięgnięciu opinii organów eksperckich lub doradczych. 

Automatyczna indeksacja minimalnego wynagrodzenia

W Belgii, Francji, Holandii, Luksemburgu, na Malcie i w Słowenii wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana z zastosowaniem mechanizmu automatycznej indeksacji, tj. dostosowanie wzrostu ustawowego wynagrodzenia minimalnego następuje automatycznie po spełnieniu określonych warunków (np. wzrost inflacji).

Na co będzie miał wpływ wzrost wynagrodzenia? 

Skoro minimalne wynagrodzenie będzie wyższe, świadczenia które są z nim związane również będą wyższe, do najważniejszych należą. Na przykładzie z 2023 r. można podać jak kształtują się poszczególne składniki wynagrodzenia w 2023 r.:

 • Dodatek za pracę w porze nocnej
Ważne

Przykładowo za wrzesień 2023 r. dodatek za godzinę pracy w porze nocnej wynosi 4,29 zł. Wymiar czasu pracy w lipcu wynosi 168 godzin, zatem 3600 zł : 168 godzin = 21,43 zł to jest stawka godzinowa wynikająca z minimalnego wynagrodzenia za pracę (20% x 21,43 zł = 4,29 zł).

 • Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój.
 • Wolna od potrąceń kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.
 • Wysokość wpłat dokonywanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.
 • Wynagrodzenie za czas choroby
Ważne

W drugim półroczu, od 1 lipca 2023 r. najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wyniesie 3106,44 zł ponieważ 3600 zł - (13,71% x 3600 zł) = 3600 zł - 493 zł = 3106,44 zł.

 • Odszkodowanie dla pracownika, który doznał mobbingu lub z tej przyczyny rozwiązał umowę o pracę czy też odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, które powinny być w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
 • Wzrost kosztów zatrudnienia pracownika dla pracodawcy w drugim półroczu 2023 r.
Ważne

Składka emerytalna - 351,36 zł

Składka rentowa - 234,00 zł

Składka wypadkowa - 60,12 zł

Fundusz Pracy - 88,20 zł

FGŚP - 3,6 zł

ŁĄCZNIE: 737,28 ZŁ (przy założeniu opłacania minimalnego wynagrodzenia).

 • Maksymalna wysokość 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w ramach odprawy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn nie dotyczących pracowników.
Ważne

15 x 3600 zł = 54 000 zł. 

Co to jest minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi. Nie dotyczy ona pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w ramach stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA