reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Jakie nieodpłatne świadczenia dla pracowników są opodatkowane

Jakie nieodpłatne świadczenia dla pracowników są opodatkowane

Pracodawcy często poza wynagrodzeniem oferują pracownikom dodatkowe, nieodpłatne świadczenia, m.in. pakiety medyczne, karnety rekreacyjne, bilety do kina. Od takich świadczeń pracownik też musi zapłacić podatek i składki ZUS.

Obecny konkurencyjny rynek pracy powoduje, że pracodawcy, aby zatrzymać pracowników w firmach, zmuszeni są do proponowania im poza wynagrodzeniem dodatkowych zachęt. Katalog oferowanych usług jest bardzo szeroki. Mieszczą się w nim m.in. pakiety medyczne, karnety do klubów fitness czy na basen, bilety do kina lub teatru, wycieczki zagraniczne itp. Jednak otrzymywane świadczenia nie są prezentem od szefa. To w większości przypadków nieodpłatne świadczenia, od wartości których pracownik musi odprowadzić należne podatki i składki ZUS.

W zależności od okoliczności, w jakich świadczenie na rzecz pracowników zostanie przyznane, u pracownika powstanie bądź nie powstanie przychód. W sytuacji, w której możliwe będzie zindywidualizowanie świadczenia na poszczególnych pracowników, świadczenie to będzie stanowiło dla nich przychód. O konieczności opodatkowania świadczenia można mówić wtedy, gdy przybiera ono postać zindywidualizowaną (imien-nie adresowaną).

PRZYKŁAD: OPODATKOWANIE WYCIECZKI

Zakład zorganizował wyjazd dla swoich pracowników. Koszt wynajęcia autokaru został w całości pokryty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto zakład zamierza zorganizować wyjazd integracyjny pracowników na spływ kajakowy. Koszt zakwaterowania i wyżywienia w ośrodku wczasowym oraz zakup karnetów na kajaki zostanie również sfinansowany z ZFŚS. Czy powstanie przychód u pracowników w związku z takimi świadczeniami?

Skoro koszty wynajęcia autokaru oraz koszt zakwaterowania i wyżywienia w ośrodku wczasowym zostanie w całości pokryty z ZFŚS, to pracodawca nie ma możliwości przypisania danej kwoty świadczenia do konkretnego pracownika. Jeżeli nie jest możliwe określenie, jaka kwota świadczenia przypada na pracownika, to wartość tych świadczeń nie stanowi dla pracownika przychodu.

Zatem w przypadku, gdy świadczenie nie jest imiennie adresowane do poszczególnych pracowników, w wyniku czego nie jest możliwe określenie wartości świadczenia przypadającego konkretnemu pracownikowi, nie zalicza się go do przychodów ze stosunku pracy, co miało miejsce w przypadku wynajęcia autokaru na wycieczkę oraz zakwaterowania i wyżywienia pracowników w ośrodku wczasowym, którego koszty zostaną pokryte w całości z ZFŚS, w tym przypadku brak jest imiennego adresata. O konieczności opodatkowania świadczenia można mówić wtedy, gdy opłaty przybiorą postać zindywidualizowaną. W tej sytuacji jeżeli wartość świadczenia nie przekroczy 380 zł, zakup karnetów na wypożyczone kajaki dla pracowników będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama