reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Naliczanie wynagrodzenia prowizyjnego za przepracowaną część miesiąca

Naliczanie wynagrodzenia prowizyjnego za przepracowaną część miesiąca

Zachorował nasz nowo przyjęty pracownik zatrudniony na cały etat. Nie ma on prawa do wynagrodzenia chorobowego ze względu na krótki okres ubezpieczenia. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne uzależnione od wyników sprzedaży i dodatek za znajomość języka angielskiego w wysokości 300 zł brutto miesięcznie. Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca? Pracownik pracował od 1 sierpnia do 4 sierpnia br., a od 5 sierpnia do końca tego miesiąca miał zwolnienie lekarskie.

RADA

Za czas przepracowany u Państwa pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie ustalone zgodnie z zasadami wyliczania prowizji oraz dodatek za znajomość języka angielskiego (pod warunkiem że przepisy o wynagradzaniu nie określają innych zasad wypłaty tego dodatku). Ustaloną w powyższy sposób pensję powinni Państwo wypłacić pracownikowi w kwocie nie niższej niż minimalne wynagrodzenie należne za okres od 1 do 4 sierpnia br.

UZASADNIENIE

W systemie wynagradzania prowizyjnego pensja jest bezpośrednio zależna od wyników pracy, a nie np. od wymiaru czasu pracy pracownika. Wymiar etatu może mieć jedynie wpływ na osiągnięte przez pracownika wyniki, tj. np. na wysokość sprzedaży czy liczbę wytworzonych produktów. W systemie prowizyjnym za czas przepracowany pracownikowi przysługuje wynagrodzenie będące iloczynem kwoty obrotu ze sprzedaży uzyskanego przez pracownika i stawki procentowej. Tak ustalona pensja miesięczna w systemie wynagradzania prowizyjnego należna za przepracowanie pełnego miesiąca nie może być niższa od miesięcznego minimalnego wynagrodzenia (art. 6 ust. 2-5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). W przypadku gdy pracownik otrzyma mniej niż minimum, należy mu wypłacić wyrównanie.

Na początku należy wyliczyć, ile wynosi minimalne wynagrodzenie pracownika, jakie otrzymałby za przepracowane dni od 1 do 4 sierpnia br. W tym celu powinni Państwo pomnożyć stawkę godzinową wynikającą z minimalnego wynagrodzenia przez nominalną liczbę godzin przypadającą do przepracowania w sierpniu br. (§ 1 rozporządzenia z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r.):

1126 zł : 160 godz. = 7,04 zł.

Następnie należy pomnożyć stawkę godzinową (7,04 zł) przez liczbę godzin rzeczywiście przepracowanych w sierpniu br. przez pracownika:

7,04 zł × 32 godz. (zakładając, że pracownik pracował 8 godzin dziennie przez 4 dni) = 225,28 zł.

Pracownik powinien otrzymać za 4 dni pracy w sierpniu br. minimalne wynagrodzenie w wysokości 225,28 zł brutto.

PRZYKŁAD

Pracownik z 5-letnim stażem pracy jest zatrudniony na cały etat. Otrzymuje wynagrodzenie stałe oraz prowizję od zawartych umów z klientami. We wrześniu br. przepracował 176 godzin. Za wrzesień br. otrzymał w kwotach brutto:

1) wynagrodzenie zasadnicze - 940 zł,

2) dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych - 85,30 zł,

3) prowizję - 150 zł.

W ustaleniu wysokości wynagrodzenia minimalnego pracownika nie należy uwzględniać dodatku za nadgodziny.

Wynagrodzenie pracownika wynosi:

940 zł + 150 zł = 1090 zł.

Za każdą godzinę pracy pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 0,21 zł:

1126 zł : 176 godz. = 6,40 zł,

6,40 zł - 6,19 zł = 0,21 zł,

1090 zł : 176 godz.= 6,19 zł.

Za wrzesień br. pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1212,26 zł brutto:

0,21 × 176 = 36,96 zł

940 zł + 150 zł + 36,96 zł + 85,30 zł = 1212,26 zł.

Ten przykład pokazuje, że przy obliczaniu miesięcznego minimalnego wynagrodzenia nie należy uwzględniać kwoty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Ponadto przepisy stanowią, iż przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie należy uwzględniać również nagrody jubileuszowej oraz odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (art. 6 ust. 5 z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Państwowa Inspekcja Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważają, że nie uwzględnia się też ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.


WAŻNE!

Ustalona pensja miesięczna w systemie wynagradzania prowizyjnego nie może być niższa od miesięcznego minimalnego wynagrodzenia.

Dodatek za znajomość języka angielskiego należy wliczać pracownikowi do wynagrodzenia minimalnego. Ponadto powinni Państwo wypłacić ten dodatek pracownikowi według reguł zawartych w regulaminie wynagradzania. W regulaminie może być bowiem określone, iż wysokość kwoty dodatku będzie wyliczana i wypłacana w kwocie proporcjonalnej do dni przepracowanych w miesiącu. W tej sytuacji należy 300 zł brutto podzielić przez nominalną liczbę godzin w sierpniu:

300 zł : 160 godzin = 1,88 zł za godzinę pracy.

Ponieważ pracownik przepracował tylko część miesiąca, kwotę za jedną godzinę pracy (1,88 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin rzeczywiście przepracowanych:

1,88 zł × 32 godz. (4 dni pracy w pełnym wymiarze czasu pracy) = 60,16 zł.

Tak otrzymaną kwotę brutto (60,16 zł) sumują Państwo z wynagrodzeniem prowizyjnym. Suma tych kwot nie powinna być niższa od minimalnego wynagrodzenia.

Może być też tak, że regulamin wynagradzania reguluje tę kwestię w inny sposób, np. stanowi, że dodatek za naukę języka angielskiego powinien być wypłacany w pełnej wysokości 300 zł brutto bez względu na to, ile dni w miesiącu pracownik przepracował. Wówczas powinni Państwo wypłacić pełną kwotę 300 zł brutto wraz z wynagrodzeniem prowizyjnym nieuzupełnionym do minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 2-5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),

• § 1 rozporządzenia z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama