Kategorie

Naliczanie wynagrodzenia prowizyjnego za przepracowaną część miesiąca

Joanna Bartosik
Zachorował nasz nowo przyjęty pracownik zatrudniony na cały etat. Nie ma on prawa do wynagrodzenia chorobowego ze względu na krótki okres ubezpieczenia. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne uzależnione od wyników sprzedaży i dodatek za znajomość języka angielskiego w wysokości 300 zł brutto miesięcznie. Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca? Pracownik pracował od 1 sierpnia do 4 sierpnia br., a od 5 sierpnia do końca tego miesiąca miał zwolnienie lekarskie.

RADA

Za czas przepracowany u Państwa pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie ustalone zgodnie z zasadami wyliczania prowizji oraz dodatek za znajomość języka angielskiego (pod warunkiem że przepisy o wynagradzaniu nie określają innych zasad wypłaty tego dodatku). Ustaloną w powyższy sposób pensję powinni Państwo wypłacić pracownikowi w kwocie nie niższej niż minimalne wynagrodzenie należne za okres od 1 do 4 sierpnia br.

UZASADNIENIE

Reklama

W systemie wynagradzania prowizyjnego pensja jest bezpośrednio zależna od wyników pracy, a nie np. od wymiaru czasu pracy pracownika. Wymiar etatu może mieć jedynie wpływ na osiągnięte przez pracownika wyniki, tj. np. na wysokość sprzedaży czy liczbę wytworzonych produktów. W systemie prowizyjnym za czas przepracowany pracownikowi przysługuje wynagrodzenie będące iloczynem kwoty obrotu ze sprzedaży uzyskanego przez pracownika i stawki procentowej. Tak ustalona pensja miesięczna w systemie wynagradzania prowizyjnego należna za przepracowanie pełnego miesiąca nie może być niższa od miesięcznego minimalnego wynagrodzenia (art. 6 ust. 2-5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). W przypadku gdy pracownik otrzyma mniej niż minimum, należy mu wypłacić wyrównanie.

Na początku należy wyliczyć, ile wynosi minimalne wynagrodzenie pracownika, jakie otrzymałby za przepracowane dni od 1 do 4 sierpnia br. W tym celu powinni Państwo pomnożyć stawkę godzinową wynikającą z minimalnego wynagrodzenia przez nominalną liczbę godzin przypadającą do przepracowania w sierpniu br. (§ 1 rozporządzenia z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r.):

1126 zł : 160 godz. = 7,04 zł.

Następnie należy pomnożyć stawkę godzinową (7,04 zł) przez liczbę godzin rzeczywiście przepracowanych w sierpniu br. przez pracownika:

7,04 zł × 32 godz. (zakładając, że pracownik pracował 8 godzin dziennie przez 4 dni) = 225,28 zł.

Pracownik powinien otrzymać za 4 dni pracy w sierpniu br. minimalne wynagrodzenie w wysokości 225,28 zł brutto.

PRZYKŁAD

Pracownik z 5-letnim stażem pracy jest zatrudniony na cały etat. Otrzymuje wynagrodzenie stałe oraz prowizję od zawartych umów z klientami. We wrześniu br. przepracował 176 godzin. Za wrzesień br. otrzymał w kwotach brutto:

1) wynagrodzenie zasadnicze - 940 zł,

2) dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych - 85,30 zł,

3) prowizję - 150 zł.

W ustaleniu wysokości wynagrodzenia minimalnego pracownika nie należy uwzględniać dodatku za nadgodziny.

Wynagrodzenie pracownika wynosi:

940 zł + 150 zł = 1090 zł.

Za każdą godzinę pracy pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 0,21 zł:

1126 zł : 176 godz. = 6,40 zł,

6,40 zł - 6,19 zł = 0,21 zł,

1090 zł : 176 godz.= 6,19 zł.

Za wrzesień br. pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1212,26 zł brutto:

0,21 × 176 = 36,96 zł

940 zł + 150 zł + 36,96 zł + 85,30 zł = 1212,26 zł.

Ten przykład pokazuje, że przy obliczaniu miesięcznego minimalnego wynagrodzenia nie należy uwzględniać kwoty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Ponadto przepisy stanowią, iż przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie należy uwzględniać również nagrody jubileuszowej oraz odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (art. 6 ust. 5 z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Państwowa Inspekcja Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważają, że nie uwzględnia się też ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.


WAŻNE!

Ustalona pensja miesięczna w systemie wynagradzania prowizyjnego nie może być niższa od miesięcznego minimalnego wynagrodzenia.

Dodatek za znajomość języka angielskiego należy wliczać pracownikowi do wynagrodzenia minimalnego. Ponadto powinni Państwo wypłacić ten dodatek pracownikowi według reguł zawartych w regulaminie wynagradzania. W regulaminie może być bowiem określone, iż wysokość kwoty dodatku będzie wyliczana i wypłacana w kwocie proporcjonalnej do dni przepracowanych w miesiącu. W tej sytuacji należy 300 zł brutto podzielić przez nominalną liczbę godzin w sierpniu:

300 zł : 160 godzin = 1,88 zł za godzinę pracy.

Ponieważ pracownik przepracował tylko część miesiąca, kwotę za jedną godzinę pracy (1,88 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin rzeczywiście przepracowanych:

1,88 zł × 32 godz. (4 dni pracy w pełnym wymiarze czasu pracy) = 60,16 zł.

Tak otrzymaną kwotę brutto (60,16 zł) sumują Państwo z wynagrodzeniem prowizyjnym. Suma tych kwot nie powinna być niższa od minimalnego wynagrodzenia.

Może być też tak, że regulamin wynagradzania reguluje tę kwestię w inny sposób, np. stanowi, że dodatek za naukę języka angielskiego powinien być wypłacany w pełnej wysokości 300 zł brutto bez względu na to, ile dni w miesiącu pracownik przepracował. Wówczas powinni Państwo wypłacić pełną kwotę 300 zł brutto wraz z wynagrodzeniem prowizyjnym nieuzupełnionym do minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 2-5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),

• § 1 rozporządzenia z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?