Kategorie

Pracownicze koszty uzyskania przychodu (cz.2)

Monika Cieślak
Przy zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich w umowie o pracę należy określić procentowo część wynagrodzenia odpowiadającą części etatu, kiedy pracownik wykonuje pracę o charakterze twórczym.

Po ustaniu zatrudnienia, pracodawca może wypłacać różne składniki wynagrodzenia. Zasadą jest, że jeśli są to przychody pracownicze, należy potrącać koszty uzyskania właściwe dla tego pracownika w czasie jego zatrudnienia.

Autorskie koszty uzyskania przychodów

Reklama

Możliwe jest zastosowanie 50% kosztów autorskich do przychodów uzyskiwanych w ramach stosunku o pracę. Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm., zwanej dalej ustawą o pdof) koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzenia przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Tak więc koszty uzyskania w wysokości 50% mogą być zastosowane do przychodów uzyskiwanych w ramach stosunku pracy pod warunkiem, że stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o pdof związane są z korzystaniem przez twórcę z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.) lub rozporządzeniem tymi prawami.

W umowie o pracę należy określić procentowo część wynagrodzenia odpowiadającą części etatu, kiedy pracownik wykonuje pracę o charakterze twórczym stanowiącą przedmiot prawa autorskiego. Przykładem mogą być wynagrodzenia wykładowców akademickich, dziennikarzy, artystów. W wyniku ich pracy na podstawie umowy o pracę powstają utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim.

Koszty te jednak nie będą mogły być stosowane w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi za okres urlopu, zwolnienia lekarskiego, odbywanego szkolenia lub innego okresu, w którym pracownik nie wykonuje pracy o charakterze twórczym.

Koszty faktycznie poniesione

Zgodnie z art. 22 ust. 11 ustawy o pdof, jeżeli przysługujące pracownikowi roczne zryczałtowane koszty będą niższe od wydatków faktycznie poniesionych przez niego na dojazdy do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku, koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, ale tylko wówczas gdy pracownik udokumentuje te wydatki wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Pytania od Czytelników

Reklama

Czy powinny być zastosowane przez płatnika koszty uzyskania przychodu przy wypłacie premii i zaległego wynagrodzenia ze stosunku pracy po ustaniu stosunku pracy? Czy można po ustaniu stosunku pracy stosować podwyższone koszty uzyskania, jeśli takie były stosowane w czasie zatrudnienia na podstawie oświadczenia złożonego przez pracownika?

Tak, koszty należy zastosować, jeśli pracownik uzyskuje przychód pracowniczy, niezależnie, czy pracuje czy nie w miesiącu uzyskania tego przychodu pracowniczego. Bez znaczenia do zastosowania kosztów jest fakt rozwiązania stosunku pracy. Koszty należy zastosować stosownie do oświadczenia pracownika - w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 ustawy o pdof.

Pracownik zawarł z jednym zakładem pracy dwie umowy w wymiarze 1/2 etatu na dwa różne stanowiska. Czy koszty uzyskania należy zastosować do każdej z umów?

Do każdej umowy o pracę należy zastosować koszty uzyskania. Zawarcie każdej umowy traktowane jest na równi z umowami zawartymi z różnymi zakładami pracy. W związku z tym do ustalenia kosztów uzyskania przychodów należy przyjąć, że z każdej odrębnie zawartej umowy o pracę przysługują pełne koszty uzyskania przychodów, niezależnie od tego, czy są one zawarte z jednym czy kilkoma zakładami pracy. Pracownik ogranicza koszty w zeznaniu rocznym.

Czy w przypadku wypłaty wynagrodzenia z opóźnieniem w miesiącu wypłaty (wynagrodzenie za 2 miesiące) można zastosować podwójne koszty uzyskania przychodu?

Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy uwzględniane są w jednym miesiącu tylko raz. Są uwzględniane jedynie w miesiącach, w których pracownicy uzyskują przychody pracownicze. Płatnik nie nalicza kosztów uzyskania w podwójnej wysokości (za 2 miesiące), jeśli następuje wypłata wynagrodzenia za dwa miesiące. Koszty uzyskania przychodów za przepracowany rok dla pracownika, który nie otrzymywał regularnie wynagrodzeń, są należne choć w ciągu roku nie zostaną uwzględnione w pełnej wysokości przy naliczaniu zaliczki. W deklaracji PIT-11 płatnik wykaże tylko koszty faktycznie uwzględnione, natomiast pracownik w deklaracji rocznej ma prawo uwzględnić pełne koszty uzyskania.

Pracownik był zatrudniony od 1 stycznia 2007 r., wynagrodzenie było wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca, a więc w PIT-11 płatnik wykazał kwotę kosztów za 11 miesięcy. Czy podatnik może skorygować koszty do pełnej wysokości w zeznaniu rocznym?

Tak. W deklaracji PIT-11 płatnik wykazuje koszty w wysokości faktycznie uwzględnionej przy naliczaniu zaliczek. W zeznaniu rocznym pracownik może zastosować koszty uzyskania w pełnej wysokości.

Dostałem od pracodawcy PIT-11, w którym koszty uzyskania przychodów zostały wykazane w wysokości 0 zł, ponieważ z powodu błędu systemu płacowego w ciągu roku podatkowego koszty uzyskania nie były uwzględniane przy naliczaniu zaliczki na podatek od mojego wynagrodzenia. Czy mogę w zeznaniu rocznym uwzględnić przysługujące mi koszty? Czy płatnik prawidłowo wykazał koszty w wysokości 0 zł w PIT-11?

Jeśli płatnik nie uwzględnił kosztów przy naliczaniu zaliczek w ciągu roku, prawidłowo nie wykazał ich w deklaracji PIT -11. Podatnik może w rozliczeniu rocznym skorygować błędy płatnika i uwzględnić pełne przysługujące mu koszty uzyskania, jeśli był zatrudniony cały rok podatkowy.

Monika Cieślak

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?