reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wypłata odprawy pośmiertnej jest obowiązkowa

Czy wypłata odprawy pośmiertnej jest obowiązkowa

Pracodawca, którego pracownik zmarł, musi wypłacić rodzinie odprawę. W pewnych sytuacjach pracodawca może uwolnić się od tego obowiązku. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy pracodawca ubezpieczy pracownika na wypadek śmierci.

W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Odprawę pośmiertną otrzymają następujący członkowie rodziny pracownika:

  • małżonek,
  • inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS.

Wypłata odprawy pośmiertnej to duże obciążenie dla pracodawcy. Jest tym wyższa, im dłużej w danym zakładzie był zatrudniony pracownik i wynosi odpowiednio przy stażu zakładowym:

  • poniżej 10 lat – równowartość 1-miesięcznego wynagrodzenia,
  • co najmniej 10 lat, lecz mniej niż 15 – równowartość 3-miesięcznego wynagrodzenia,
  • 15 lat i więcej – równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia.

Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostała tylko jedna osoba uprawniona do otrzymania odprawy – wypłaca się ją w połowie wysokości.

Odprawa w związku ze śmiercią pracownika nie musi być wypłacana w przypadku, gdy:

  • pracownik nie miał małżonka lub członków rodziny spełniających kryteria do uzyskania renty rodzinnej z FUS,
  • pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a wypłacone odszkodowanie jest co najmniej równe przysługującej odprawie.

Brak osób uprawnionych do odprawy

Obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej jest ściśle związany z istnieniem osób uprawnionych do jej otrzymania. Brak tych osób wyłącza konieczność jej wypłacenia. Odprawa pośmiertna w przeciwieństwie do wynagrodzenia za pracę zmarłego i ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop może być przekazana jedynie zamkniętemu kręgowi osób. Tymczasem prawa majątkowe po zmarłym (jakimi są wynagrodzenie i ekwiwalent) w razie braku małżonka lub osób uprawnionych do renty rodzinnej wchodzą do spadku.

Małżonek jest osobą, której przyznano prawo do odprawy pośmiertnej (jej części) wprost, bez konieczności spełniania kryteriów ustalonych dla uzyskania renty rodzinnej po zmarłym.

Ubezpieczenie na życie

Zakład pracy, chcąc uniknąć konieczności ponoszenia nieprzewidywalnego, nagłego obciążenia finansowego, jakim jest wypłata odprawy pośmiertnej, może ubezpieczyć pracownika na życie. Jeżeli przysługujące pracodawcy w razie śmierci pracownika odszkodowanie jest nie niższe niż odprawa pośmiertna, jaką należałoby wypłacić rodzinie zmarłego, pracodawca zwalnia się w ten sposób z obowiązku wypłacenia odprawy.

Popularną formą pracowniczych ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia grupowe. Umowę takiego ubezpieczenia zawiera instytucja ubezpieczeniowa (ubezpieczyciel) z pracodawcą (ubezpieczający). Nie zawsze samo zawarcie takiej umowy i ustalenie w umowie ubezpieczenia świadczenia na wypadek śmierci pracownika (ubezpieczonego) w wysokości co najmniej równej odprawie pośmiertnej zwalnia pracodawcę z obowiązku jej wypłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama