reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Jak rozliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia mieszkania pracownikowi jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 500 zł miesięcznie. Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest, aby pracownik, którego miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, zrezygnował ze stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Do celów podatkowych wartość świadczenia, jakim jest nieodpłatne udostępnienie mieszkania, należy doliczyć do przychodów pracownika ze stosunku pracy tylko w części przekraczającej 500 zł. Natomiast w całości stanowi ono podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wyjątkiem jest świadczenie w postaci bezpłatnego noclegu zapewnionego pracownikowi w trakcie podróży służbowej, które bez względu na wysokość nie stanowi przychodu podatkowego i nie jest zaliczane do podstawy wymiaru składek ZUS.

Wynajęcie mieszkania dla jednego pracownika

W przypadku gdy przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu, wartość pieniężną takiego świadczenia do celów podatkowych należy ustalić według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu. Jeśli pracodawca wynajmie mieszkanie, podstawą ustalenia wartości świadczenia będzie kwota czynszu wynikająca z umowy najmu. Można bowiem przyjąć, że gdyby pracownik sam wynajmował takie mieszkanie, również musiałby zawrzeć umowę i ponosiłby wydatki na czynsz w wysokości wynikającej z tej umowy (art. 11 ust. 2a pkt 3 updof).

PRZYKŁAD

Firma AFG wynajmuje mieszkanie za kwotę 1400 zł miesięcznie na podstawie umowy najmu. Mieszkanie jest przeznaczone dla jednego pracownika, który dysponuje nim przez cały miesiąc. Do przychodów pracownika ze stosunku pracy należy doliczyć przychód z tego tytułu w wysokości 900 zł (1400 zł – 500 zł).

Wynajęcie mieszkania dla kilku pracowników

W przypadku wynajęcia mieszkania dla kilku pracowników sposób rozliczenia przychodu z tego tytułu do celów podatkowych zależy od wartości świadczenia przypadającego na jednego pracownika.

Świadczenie w postaci udostępnienia mieszkania kilku pracownikom może być w całości zwolnione z podatku i nie powodować powstania przychodu po stronie każdego z nich. Jeżeli w mieszkaniu wynajmowanym przez firmę będzie zakwaterowanych kilku pracowników, to kwota czynszu przypadająca na każdego z nich do wysokości 500 zł będzie zwolniona z podatku. Limit 500 zł miesięcznie dotyczy bowiem jednego pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama