reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela, jeżeli po otrzymaniu pensji rozwiąże umowę lub zachoruje

Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela, jeżeli po otrzymaniu pensji rozwiąże umowę lub zachoruje

Nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które otrzymują wynagrodzenie miesięcznie z góry. Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić w pierwszym dniu miesiąca, chyba że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku wynagrodzenie jest wypłacane w dniu następnym.

Powyższa zasada dotyczy wynagrodzenia zasadniczego i stałych składników wynagrodzenia, np. dodatku za wysługę lat, dodatku motywacyjnego czy dodatku funkcyjnego. Pozostałe składniki wynagrodzenia, np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ten dzień jest ustawowo wolny od pracy, wypłata następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym ten dzień (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Problemy z wypłaconym wynagrodzeniem pojawiają się, gdy nauczyciel faktycznie nie przepracuje pełnego miesiąca, za który otrzymał wynagrodzenie. Wówczas sposób rozliczenia takiego wynagrodzenia zależy przede wszystkim od powodu niewykonania pracy przez nauczyciela.

Ustanie zatrudnienia w trakcie miesiąca

Prawo nauczyciela do wynagrodzenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy (art. 40 Karty Nauczyciela).

Ponieważ nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie z góry, zachowuje prawo do pobranego wynagrodzenia nawet wówczas, gdy w trakcie miesiąca kalendarzowego nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy. Regulacja ta jest zatem zapisem szczególnym w stosunku do przepisów Kodeksu pracy. Według przepisów kodeksowych, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Nauczyciel w gimnazjum otrzymał wynagrodzenie za wrzesień 31 sierpnia br. 13 września br. rozwiązał umowę za porozumieniem stron. Pracodawca nie może żądać od nauczyciela zwrotu wypłaconego wynagrodzenia. Nie ma bowiem podstaw prawnych do uznania, że nauczyciel otrzymał nienależne mu wynagrodzenie, a tym samym pracodawca nie może wystąpić do pracownika z roszczeniem o zwrot pensji.

Choroba nauczyciela przez część miesiąca

Inaczej kształtuje się prawo do wynagrodzenia nauczyciela, który z początkiem miesiąca otrzymał pensję, a następnie zachorował. W takim przypadku często powstaje faktyczna nadpłata. W związku z tym, że za czas choroby nauczyciel ma prawo do obniżonego wynagrodzenia, część wypłaconej mu wcześniej pensji będzie zatem świadczeniem nienależnym.

Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 1994 r. (I PZP 49/94, OSNP 1995/16/202) stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia „z góry” powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama