reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów przy umowie o dzieło

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o dzieło, której przedmiotem będzie napisanie tekstów na stronę internetową naszej firmy (opisy usług, opracowanie oferty) i przygotowanie szablonu oferty firmowej w wersji graficznej i tekstowej. Czy do wynagrodzenia z tego tytułu możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

Jeżeli wszystkie wymienione przez Państwa czynności będą miały indywidualny i niepowtarzalny charakter oraz wykonawca będzie dysponował prawami autorskimi do stworzonego dzieła, będą Państwo mogli zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia za wykonane dzieło.

Umowa o dzieło jest umową rezultatu i wymaga, aby działanie przyjmującego określone zamówienie doprowadziło do konkretnego, w przyszłości indywidualnie oznaczonego efektu (dzieła). Przez taką umowę przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania umówionego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Przy jego rozliczaniu strony mogą niekiedy zastosować koszty uzyskania przychodów (dalej Kup) w wysokości 50%.

Preferencyjna stawka Kup przysługuje, jeżeli:

  • wykonywana przez wykonawcę praca jest twórcza oraz spełnia przesłanki utworu określone w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • uzyskanie przychodu przez wykonawcę wynika z korzystania przez niego z praw autorskich lub rozporządzania tymi prawami (art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Za utwór uznaje się każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), architektoniczne, audiowizualne (w tym filmowe).

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2005 r. (sygn. DF/415–437/05/FW), stwierdził, że: „(...) określenie >>przejaw działalności twórczej<< oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnie nowym wytworem intelektu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność. Tylko w przypadku łącznego spełnienia ww. przesłanek twórcy przysługują zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu (...)”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama