Kategorie

Zmiana wymiaru etatu a wysokość wynagrodzenia

Joanna Pysiewicz-Jężak
Proporcjonalnie do zmiany wymiaru etatu zmienia się wysokość wynagrodzenia pracownika. W takiej sytuacji zmniejszeniu ulega również kwota minimalnego wynagrodzenia, która w 2012 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1500 zł brutto.

Zmniejszenie wymiaru etatu może nastąpić z inicjatywy pracownika (np. pracownica powracająca do pracy z urlopu macierzyńskiego składa wniosek do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy), jak również z inicjatywy pracodawcy, który szuka oszczędności albo ogranicza zakres swojej działalności. Pracodawca może tego dokonać w dwojaki sposób: uzyskując zgodę pracownika i zawierając z nim porozumienie zmieniające albo wręczając mu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy.

Porozumienie stron

Porozumienie stron mające na celu zmianę wymiaru etatu, a co za tym idzie zmianę wynagrodzenia, wymaga zgodnego oświadczenia woli zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej ze wskazaniem dokładnej daty, od kiedy mają obowiązywać nowe warunki płacy. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści umowy następuje z chwilą zawarcia porozumienia zmieniającego.

Przykład

Pracodawca mający problemy finansowe w związku z kryzysem i spadkiem zamówień na jego towary musi zwolnić jednego pracownika. Jednak po namyśle i rozmowach z pracownikami znalazł inne rozwiązanie: zamiast zwalniać pracownika, dwóm pracownikom zmniejszy wymiar czasu pracy z pełnego do 3/4 etatu. Oszczędności będą niższe niż zakładał, ale w ten sposób utrzyma wszystkie miejsca pracy w swojej firmie. Pracownicy wyrazili zgodę i doszło do zawarcia porozumienia zmieniającego. Porozumienie zawarto 14 marca 2012 r. z mocą obowiązującą od 15 marca. Jak należy obliczyć wynagrodzenie obu pracowników, jeżeli pierwszy z nich pobiera stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2200 zł i otrzymuje również premię regulaminową w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego (330 zł), tj. w sumie 2530 zł. Drugi pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. od 1 stycznia 2012 r. 1500 zł i 10% premii regulaminowej (150 zł), tj. w sumie 1650 zł.

Po obniżeniu wymiaru etatu od 15 marca wynagrodzenie pierwszego pracownika będzie wynosić 1897,50 zł (1650 zł – wynagrodzenie zasadnicze + 247,50 zł premia regulaminowa), a drugiego pracownika 1237,50 zł (1125 zł – wynagrodzenie zasadnicze + 112,50 zł premia regulaminowa).

W celu obliczenia kwoty wynagrodzeń przysługujących pracownikom za marzec należy wynagrodzenie przysługujące przed i po obniżeniu wymiaru etatu podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w marcu (przed i po obniżeniu wymiaru etatu). W ten sposób ustalimy stawkę godzinową wynagrodzenia przysługującego pracownikom przed i po obniżeniu wymiaru etatu.

Pierwszy pracownik:

2530 zł : 176 godz. (liczba godzin do przepracowania w marcu dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy) = 14, 37 zł.

1897,50 zł : 132 godz. (liczba godzin do przepracowania w marcu dla osoby zatrudnionej na 3/4 etatu) = 14,37 zł.

Drugi pracownik:

1650 zł : 176 godz. = 9,37 zł.

1237,50 zł : 132 godz. (liczba godzin do przepracowania w marcu dla osoby zatrudnionej na 3/4 etatu) = 9,37 zł.


Następnie stawkę godzinową przed obniżeniem wymiaru etatu należy pomnożyć przez liczbę godzin otrzymaną przez pomnożenie liczby dni do przepracowania po obniżeniu wymiaru etatu przez 8 godz. (12 dni x 8 godz. = 96 godz.) i otrzymaną kwotę odjąć od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi przed obniżeniem wymiaru etatu.

Podobnie postępujemy ze stawką godzinową po obniżeniu wymiaru etatu. Mnożymy stawkę godzinową po obniżeniu wymiaru etatu przez liczbę godzin otrzymaną przez pomnożenie liczby dni do przepracowania przed obniżeniem wymiaru etatu przez 6 godz. (dzienna norma dla osoby pracującej na 3/4 etatu) i otrzymaną kwotę odejmujemy od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi po obniżeniu wymiaru etatu.

Pierwszy pracownik:

14,37 zł x 96 godz. = 1379,52 zł,

2530 zł – 1379,52 zł = 1150,48 zł,

14,37 zł x 60 godz. = 862,20 zł,

1897,50 zł (kwota wynagrodzenia przysługująca pracownikowi po obniżeniu wymiaru etatu od 15 marca) – 862,20 zł = 1035,30 zł.

Drugi pracownik:

9,37 x 96 godz. = 899,52 zł,

1650 zł – 899,52 zł = 750, 48 zł,

9,37 zł x 60 godz. = 562,20 zł,

1237,50 zł (kwota wynagrodzenia przysługująca pracownikowi po obniżeniu wymiaru etatu od 15 marca) – 562,20 zł = 675,30 zł.

Otrzymane kwoty sumujemy. Wynagrodzenie pierwszego pracownika za marzec wyniesie: 1150,48 zł + 1035,30 zł = 2185,78 zł, a drugiego pracownika: 750,48 zł + 675,30 zł = 1425,78 zł.

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Procedura dokonywania wypowiedzenia zmieniającego została określona w art. 42 k.p.

W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca powinien zaproponować pracownikowi nowe warunki płacy, uzasadnić wypowiedzenie, jeśli dotyczy ono umowy zawartej na czas nieokreślony, oraz pouczyć pracownika o możliwości nieprzyjęcia zaproponowanych warunków do upływu połowy okresu wypowiedzenia, co będzie skutkować rozwiązaniem umowy z upływem okresu wypowiedzenia.

Przepisy o długości okresu wypowiedzenia stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest więc uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Termin, od którego zacznie obowiązywać obniżone wynagrodzenie, zależy od terminów wypowiedzenia obowiązujących pracownika.

Przykład

28 grudnia 2011 r. pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie zmieniające jego wymiar etatu z pełnego na 7/8. Okres wypowiedzenia pracownika wynosi 3 miesiące. Wypowiedzenie rozpoczęło bieg 1 stycznia, a upłynie 31 marca. Dotychczasowe wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosiło 2800 zł, otrzymuje on również 420 zł dodatku za wysługę lat w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego, w sumie 3220 zł.

Do 15 lutego (połowa okresu wypowiedzenia) pracownik nie złożył oświadczenia o odrzuceniu nowych warunków pracy i płacy, co oznacza, że je przyjmuje i wynagrodzenie w nowej wysokości będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2012 r. Od 1 kwietnia pracownik będzie więc otrzymywał 2450 zł wynagrodzenia zasadniczego i 367,50 zł dodatku za wysługę lat, w sumie 2817,50 zł.

WAŻNE!

Jeżeli wymiar etatu pracownika zostanie obniżony, wówczas proporcjonalnemu obniżeniu ulega również kwota minimalnego wynagrodzenia, która w 2012 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1500 zł brutto.

Podstawa prawna:

 • art. 30, 42, art. 1867 § 1 Kodeksu pracy,
 • ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.