reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nagroda jubileuszowa

Nagroda jubileuszowa

Pracuję w zakładzie transportu samochodowego od 26 lat. Zakład pracy zawsze wypłacał nagrody jubileuszowe, bo takie świadczenia przewidywał regulamin wynagradzania. Obecnie pracodawca zmienił zasady wypłaty nagród i uwzględnia tylko staż zakładowy, a nie jak dotychczas ogólny staż pracy. Dokonał tych zmian w drodze wypowiedzeń zmieniających. Czy postąpił prawidłowo?

Nie. Pracodawca powinien w pierwszej kolejności dokonać zmiany regulaminu wynagradzania.

Nagroda jubileuszowa nie jest składnikiem wynagrodzenia za pracę, lecz świadczeniem fakultatywnym najczęściej o charakterze zakładowym lub branżowym wynikającym z uregulowań płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy.

Świadczenie to nie ma charakteru obligatoryjnego, co oznacza, że przepisy płacowe mogą kształtować do niej prawo w sposób odmienny.

Obowiązujące przepisy płacowe w danym zakładzie pracy mogą zawierać uregulowania, które pozwalają do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wliczyć jedynie okresy zatrudnienia w danym zakładzie.

Zasadą jest, że jeżeli pracodawca wprowadzi do regulaminu wynagradzania dodatkowe świadczenie, np. nagrodę jubileuszową, to staje się ona elementem stosunku pracy. Wprowadzenie więc innych zasad wypłaty nagród jubileuszowych może nastąpić jedynie przez zmianę regulaminu. W przypadku gdy przepisem regulującym zasady wynagradzania jest np. regulamin, to pracodawca musi odczekać 2 tygodnie, gdyż zgodnie z art. 772 k.p. regulamin wynagradzania i jego zmiany wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia.

Również wprowadzenie mniej korzystnych dla pracowników postanowień w regulaminie wynagradzania wymaga wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków pracy, nawet jeśli zmiany te nie polegają na obniżeniu wynagrodzenia.


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama