| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podatki > Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r.

Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Pierwszy podatek solidarnościowy najbogatsi zapłacą do 30 kwietnia 2020 r.

14 listopada 2018 r.  prezydent podpisał ustawę o solidarnościowym funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Wprowadza ona obowiązkową składkę na fundusz solidarnościowy od tych ubezpieczonych od których płatnicy składek mają obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Nowa składka będzie wydzielona ze składki na FP, a więc płatnicy składek nie będą obciążeni dodatkowymi kosztami. Innym źródłem przychodu nowoutworzonego funduszu będzie podatek dla najbogatszych, tzw. danina solidarnościowa. Zarówno obowiązkowa składka jak i nowy podatek obejmą przychody uzyskane od 1 stycznia 2019 r. Pierwszy podatek solidarnościowy najbogatsi zapłacą do 30 kwietnia 2020 r.

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Przychodami nowego funduszu będą przede wszystkim:

  • obowiązkowe składki na fundusz, których wysokość będzie określona corocznie w ustawie budżetowej,
  • danina solidarnościowa, czyli podatek od najbogatszych, oraz
  • inne przychody, np. opłata dodatkowa nakładana na przedsiębiorców przez ZUS, czy odsetki od środków funduszu albo od innych wolnych środków przekazanych w zarządzanie odpowiedniemu ministrowi do spraw finansów publicznych.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Danina podatkowa

Daninę solidarnościową należy określić mianem nowego podatku, który wynosi 4% podstawy jego obliczenia stanowiącą nadwyżkę ponad kwotę 1 000 000 zł sumy dochodów (czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania i składki na ubezpieczenia społeczne możliwe od odliczenia zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Nowym obciążeniem objęte będą dochody podlegające opodatkowaniu:

  • na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
  • jednolitą 19-proc. stawką podatku od zysków kapitałowych,
  • jednolitą 19-proc. stawką podatku m.in. od dochodów z działalności gospodarczej,
  • 19-proc. stawką podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej (po uwzględnieniu odliczenia kwot uwzględnionej w podstawie opodatkowania podatnika dywidendy otrzymanej od zagranicznej spółki kontrolowanej oraz dochodu z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w zagranicznej spółce kontrolowanej, w części uwzględnionej w jego podstawie opodatkowania).

Daninę solidarnościową będą więc musiały płacić osiągające dochody powyżej miliona złotych rocznie osoby fizyczne m.in.:

  • pracujące w ramach stosunku pracy lub stosunków cywilnoprawnych (np. na podstawie umowy zlecenia bądź kontraktu menedżerskiego),
  • zarabiające na najmie opodatkowanym według skali,
  • będące giełdowymi inwestorami albo przedsiębiorcami (rozliczającymi się zarówno według skali, jak i stawką liniową).

Kwotę przedmiotowego podatku osoby zobowiązane do jej zapłaty będą obliczać samodzielnie oraz wykazywać w deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej składanej w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego. Jej wzór minister finansów udostępni w formie dokumentu elektronicznego na stronie Ministerstwa Finansów.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert i praktyk, zajmujący się od wielu lat prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r./ fot. Shutterstock
Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r./ fot. Shutterstock

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »