reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Nasz pracownik (52 lata) od 10 do 19 marca br. był na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu pobierał przez pierwsze 3 dni wynagrodzenie chorobowe, a za pozostałe 7 dni zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie pracownika wynosi 2600 zł brutto. Otrzymaliśmy tytuł wykonawczy, na podstawie którego zostaliśmy zobowiązani do potrącania z wynagrodzenia pracownika (i przysługujących mu składników wynagrodzenia, w tym również zasiłków) należności z tytułu niespłaconego kredytu w banku w kwocie 500 zł miesięcznie. Czy możemy dokonać potrącenia zarówno z wynagrodzenia chorobowego, jak i z zasiłku? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Potrąceń z wynagrodzenia, w tym z wynagrodzenia chorobowego, z tytułu innych należności niż alimenty należy dokonywać do wysokości 1/2 wynagrodzenia pracownika, przy czym zajęciu nie podlega kwota wolna w wysokości równej minimalnemu wynagrodzeniu netto, tj. 1111,86 zł, gdy są stosowane standardowe koszty uzyskania przychodu i kwota zmniejszająca podatek. W przypadku potrąceń niealimentacyjnych z zasiłku chorobowego sumy te mogą być egzekwowane do wysokości 25% zasiłku brutto, przy czym nie mogą one naruszyć kwoty wolnej od potrąceń, która wynosi 50% najniższej emerytury, czyli kwoty 399,59 zł. Kwotę wolną od potrąceń należy obliczyć proporcjonalnie do liczby dni, za które w danym miesiącu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie różnego rodzaju należności. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają w szczególności:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne związane z odpowiedzialnością porządkową.

Wypłacane pracownikowi wynagrodzenie również może być pomniejszane bez postępowania egzekucyjnego, na wniosek wierzyciela, na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego, o należności służące zaspokojeniu świadczeń alimentacyjnych oraz o inne należności, na potrącenie których pracownik wyraził pisemną zgodę. W ocenie Sądu Najwyższego (wyrok z 1 października 1998 r., I PKN 366/98, OSNP 1999/21/684), zgoda pracownika w innej formie niż pisemna jest bowiem nieważna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama