Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
REKLAMA
Potrąceń z wynagrodzenia, w tym z wynagrodzenia chorobowego, z tytułu innych należności niż alimenty należy dokonywać do wysokości 1/2 wynagrodzenia pracownika, przy czym zajęciu nie podlega kwota wolna w wysokości równej minimalnemu wynagrodzeniu netto, tj. 1111,86 zł, gdy są stosowane standardowe koszty uzyskania przychodu i kwota zmniejszająca podatek. W przypadku potrąceń niealimentacyjnych z zasiłku chorobowego sumy te mogą być egzekwowane do wysokości 25% zasiłku brutto, przy czym nie mogą one naruszyć kwoty wolnej od potrąceń, która wynosi 50% najniższej emerytury, czyli kwoty 399,59 zł. Kwotę wolną od potrąceń należy obliczyć proporcjonalnie do liczby dni, za które w danym miesiącu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie różnego rodzaju należności. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu podlegają w szczególności:
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat