reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Uprawnienia do świadczeń z zfśs

Uprawnienia do świadczeń z zfśs

Jestem zatrudniona w przedszkolu samorządowym w charakterze woźnej. Wiem, że nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Ja nigdy nie otrzymałam takich świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dyrektor przedszkola twierdzi, że należy się ono tylko nauczycielom. Czy to prawda?

Tak, gdyż uprawnienie to wynika z ustawy - Karta Nauczyciela. W myśl przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) w każdej szkole musi być utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.), tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. Fakt, że w szkole obok nauczycieli zatrudniani są pracownicy niebędący nauczycielami, nie oznacza, że w zakresie świadczeń socjalnych mają do nich zastosowanie jednolite zasady przyznawania tych świadczeń. Odrębności dotyczą wypłaty świadczeń urlopowych.

Nauczyciele są grupą zawodową, której wypłacane jest świadczenie urlopowe, mimo że w zakładach pracy - którymi są szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez organy samorządu terytorialnego - obligatoryjnie tworzony jest fundusz socjalny. Taka regulacja wynika z art. 53 Karty Nauczyciela. Uprawnień do tych świadczeń nie posiadają więc pracownicy niebędący nauczycielami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama