| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Uprawnienia do świadczeń z zfśs

Uprawnienia do świadczeń z zfśs

Jestem zatrudniona w przedszkolu samorządowym w charakterze woźnej. Wiem, że nauczycielom wypłacane jest świadczenie urlopowe. Ja nigdy nie otrzymałam takich świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dyrektor przedszkola twierdzi, że należy się ono tylko nauczycielom. Czy to prawda?

Tak, gdyż uprawnienie to wynika z ustawy - Karta Nauczyciela. W myśl przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) w każdej szkole musi być utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawcy będący jednostkami organizacyjnymi, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.), tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników. Fakt, że w szkole obok nauczycieli zatrudniani są pracownicy niebędący nauczycielami, nie oznacza, że w zakresie świadczeń socjalnych mają do nich zastosowanie jednolite zasady przyznawania tych świadczeń. Odrębności dotyczą wypłaty świadczeń urlopowych.

Nauczyciele są grupą zawodową, której wypłacane jest świadczenie urlopowe, mimo że w zakładach pracy - którymi są szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez organy samorządu terytorialnego - obligatoryjnie tworzony jest fundusz socjalny. Taka regulacja wynika z art. 53 Karty Nauczyciela. Uprawnień do tych świadczeń nie posiadają więc pracownicy niebędący nauczycielami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »