reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Postanowienia regulaminu zfśs

Postanowienia regulaminu zfśs

Uzgodniłem z działającą w naszym zakładzie zakładową organizacją związkową, że w grupie uprawnionych do korzystania z funduszu nie będzie pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych. Jedna z pracownic wystąpiła do mnie o zapomogę z funduszu wykazując bardzo niski dochód na członka rodziny. Czy w tej sytuacji ma prawo do zapomogi z funduszu socjalnego? Pracownica ta przebywa na urlopie bezpłatnym (opiekuje się swoją chorą matką).

RADA

Postanowienie regulaminu, które wyłącza możliwość udzielania świadczeń pracownikom przebywającym na urlopach bezpłatnych, jest niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Muszą Państwo zmienić treść regulaminu zfśs.

UZASADNIENIE

Ustawa o zfśs określa podstawową grupę osób uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Na możliwość uzyskania świadczeń z funduszu mogą liczyć pracownicy, członkowie ich rodzin, byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny, a także inne osoby, którym regulamin przyznał prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Jak z powyższego wynika, każdy pracownik ma prawo domagać się świadczeń z funduszu, choć nie musi ich otrzymać.

Regulamin funduszu może rozszerzyć grupę uprawnionych do korzystania z funduszu, ale nie może jej ograniczać. Dyskryminacja pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, polegająca na tym, że odmawia się im prawa wystąpienia o pomoc z funduszu, jest bezzasadna. Każdy pracownik, a zatem również i korzystający u danego pracodawcy z urlopu bezpłatnego, ma prawo wystąpić o pomoc socjalną. Wobec tego, że świadczenia z zfśs mają charakter wyłącznie uznaniowy, a nie obligatoryjny, konkretna osoba nie musi ostatecznie uzyskać pomocy. Jednak nie można pozbawić jej prawa do złożenia wniosku.

Pracodawca rozpatrując składane wnioski o pomoc ma obowiązek stosować m.in. kryterium materialne. Istota pomocy z funduszu opiera się na założeniu, że w pierwszej kolejności należy się ona najuboższym. W tym celu pracodawca zapoznaje się z sytuacją finansową danego pracownika i udziela bądź odmawia udzielenia pomocy socjalnej.

W przedstawionej sytuacji, zgodnie z ustawą o zfśs, pracownica ma prawo złożyć wniosek o pomoc i pracodawca musi go rozpatrzyć oraz podjąć stosowną decyzję. Biorąc pod uwagę fakt, iż dochód jej rodziny jest bardzo niski, należałoby jej udzielić pomocy z zfśs. Postanowienia regulaminu funduszu sprzeczne z ogólnie obowiązującym prawem są nieważne.

Podstawa prawna:

• art. 27 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),

• art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 1-2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Ewa Podgórska-Rakiel,

specjalista w zakresie prawa związkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama