reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy na wniosek pracownika można przesunąć termin spłaty pożyczki z zfśs

Czy na wniosek pracownika można przesunąć termin spłaty pożyczki z zfśs

Czy w regulaminie zfśs możemy umieścić zapis, że z powodu trudnej sytuacji życiowej osoba uprawniona może zwrócić się z prośbą do dyrektora jednostki o przesunięcie terminu spłaty pożyczki na cele mieszkaniowe, np. o 1 miesiąc?

Mogą Państwo zamieścić taki zapis w regulaminie zfśs. Aby jednak pracownik nie miał wątpliwości, że taka możliwość istnieje, oprócz informacji w regulaminie powinni Państwo sporządzić aneks do umowy o pożyczkę, w którym należy szczegółowo określić warunki przesunięcia terminu jej spłaty.

W ramach działalności socjalnej, ze środków funduszu socjalnego pracodawca może udzielać osobom uprawnionym wsparcia, m.in. w postaci zwrotnych lub bezzwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe (art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). W regulaminie gospodarowania środkami funduszu, oprócz zasad i trybu ubiegania się o taką pożyczkę, należy określić przede wszystkim warunki, na jakich jest przyznawana, a w szczególności:

  • wysokość i oprocentowanie pożyczki,
  • dopuszczalne formy poręczeń jej spłaty,
  • zasady umarzania części lub całości udzielonej pożyczki, zawieszenia jej spłaty,
  • okoliczności powodujące natychmiastową wymagalność zwrotu lub spłaty udzielonej pożyczki lub pomocy bezzwrotnej.

Trudna sytuacja życiowa czy jej pogorszenie w stosunku do tej, jaka występowała w chwili udzielania pożyczki (np. ciężka choroba dziecka, śmierć współmałżonka, pożar domu), może stanowić przesłankę do zawieszenia spłaty rat lub umorzenia pożyczki. Aby istniała taka możliwość, informację w tym zakresie należałoby zamieścić w regulaminie zfśs. Ponadto zaleca się, aby zmiany w warunkach zawieszenia spłaty pożyczki pracodawca wprowadził do umowy pożyczki za pomocą aneksu.

Taka forma wprowadzania zmian jest konieczna nawet wtedy, gdy umowa odsyła do regulaminu, w którym znajduje się zapis, że w sytuacjach w nim określonych może nastąpić zawieszenie lub całkowite umorzenie pożyczki. Odesłanie to wskazuje jedynie na samą możliwość zawieszenia lub umorzenia należności, a faktyczne z niej skorzystanie i szczegółowe postanowienia w zakresie spłaty rat powinny zostać określone w odrębnym dokumencie.

Podstawa prawna:

  • art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama