reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Świadczenia z zfśs a zajęcia komornicze

Świadczenia z zfśs a zajęcia komornicze

O tym, czy pracodawca może dokonać potrąceń z wypłacanego pracownikowi świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych, decyduje treść pisma otrzymanego od komornika. Pismo to powinno wskazywać wszystkie świadczenia podlegające zajęciu.

Wynagrodzenie za pracę powinno odpowiadać w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.). W uzasadnieniu wyroku z 19 lutego 2004 r. (I PK 217/03) Sąd Najwyższy stwierdził, że za wynagrodzenie za pracę nie można uznać chociażby takich świadczeń, jak: nagroda jubileuszowa, ekwiwalent za urlop, odprawa emerytalna, odprawa z tytułu zwolnień grupowych, mają jednak one charakter pieniężny i są świadczeniami ze stosunku pracy.

Jeżeli chodzi o świadczenia z zfśs, to wydaje się, że należy je potraktować jako świadczenia pieniężne związane ze stosunkiem pracy. Wynika to z tego, że aby je otrzymać, po pierwsze, pracownik musi znajdować się w stosunku pracy, a po drugie, musi spełnić przesłanki ściśle określone w regulaminie zfśs. Jednak nie można uznać świadczenia wypłaconego z funduszu za wynagrodzenie za pracę, chociażby ze względu na cel świadczenia, jakim jest pomoc socjalna pracownikom. W związku z tym należy uznać stanowisko, że świadczenie z zfśs nie jest wynagrodzeniem za pracę, jest jednak świadczeniem związanym ze stosunkiem pracy, które może podlegać egzekucji.

WAŻNE!

Świadczenie z zfśs jest świadczeniem pieniężnym związanym ze stosunkiem pracy, jednak nie jest wynagrodzeniem za pracę. Może podlegać egzekucji i w konsekwencji pracodawca może dokonać potrącenia.

Postanowienie komornika o zajęciu wynagrodzenia

Pracodawca, podejmując decyzję o dokonaniu potrącenia ze świadczenia przyznanego pracownikowi z zfśs, powinien w szczególności przeanalizować pismo komornika o zajęciu określonego świadczenia. W piśmie tym komornik powinien wskazać, jakie dokładnie świadczenia zajmuje.

Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób (art. 881 § 2 k.p.c.). Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Określenie, że chodzi o „zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy”, mogłoby wskazywać, że dotyczy to również świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wydaje się jednak, że chodzi wyłącznie o fundusze związane z wypłacaniem dodatkowych premii lub udziału w zysku. Natomiast należałoby uznać, że zfśs stanowi inny rodzaj funduszu, a świadczenia wypłacane z tego funduszu nie mają charakteru „udziału”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama