reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy można dokonywać potrąceń ze świadczeń z funduszu socjalnego

Czy można dokonywać potrąceń ze świadczeń z funduszu socjalnego

W praktyce budzi wątpliwości określenie, czy świadczenia wypłacane pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają takiej ochronie jak z wynagrodzenia za pracę. Dotyczy to zwłaszcza możliwości dokonywania z nich przez pracodawcę potrąceń.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę przed potrąceniami wypłat dokonywanych na rzecz pracowników. Ochrona ta dotyczy przy tym nie tylko wynagrodzenia, ale i innych należności wypłacanych pracownikom.

Zakres tej ochrony określają przepisy art. 84–91 k.p. mające charakter norm bezwzględnie obowiązujących, których celem jest stworzenie podstaw egzystencji pracownika przez pozostawienie mu przynajmniej części jego wynagrodzenia w sytuacji, gdy zachodzą podstawy do potrącenia. Przepisy te mają przy tym pierwszeństwo przed normami Kodeksu cywilnego dotyczącymi potrącania wierzytelności i wyłączają ich zastosowanie.

Należy przy tym zaznaczyć, że przepisy Kodeksu pracy używają pojęcia „potrącenie” na określenie jednostronnej czynności pracodawcy polegającej na odliczeniu od przysługującego pracownikowi wynagrodzenia oznaczonych kwot.

WAŻNE!

O ile przepisy Kodeksu pracy wprost stanowią tylko o wynagrodzeniu, o tyle w orzecznictwie sądowym powszechnie przyjmuje się, że zasady zawarte w tych przepisach dotyczą nie tylko samego wynagrodzenia w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale odnoszą się także do innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy mających zapewnić pracownikowi środki utrzymania.

Wskazywał na to Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 14 listopada 1996 r. (I PKN 3/96), który dotyczył ochrony odprawy pieniężnej wypłacanej z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, oraz w wyroku z 17 lutego 2004 r. (I PK 217/03), stwierdzając, że odprawa emerytalna (art. 921 k.p.) oraz nagroda jubileuszowa podlegają ochronie przed potrąceniami (art. 87 k.p.) jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że w praktyce niemal wszystkie wypłaty na rzecz pracowników powinny korzystać ze szczególnej ochrony przed potrąceniami. Pracodawca powinien więc stosować do nich zasady określone w ww. przepisach Kodeksu pracy, co stanowi znaczne ograniczenie jego swobody.

Wątpliwości dotyczące świadczeń z zfśs

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy do świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, z których można dokonywać potrąceń tylko na zasadach określanych w Kodeksie pracy, należy zaliczyć również pieniężne świadczenia socjalne wypłacane pracownikowi ze środków zfśs.

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są wypłacane przez pracodawców na podstawie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

reklama

Czytaj także

Autor:

sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama