reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak rozliczyć zfśs przy podziale spółki

Jak rozliczyć zfśs przy podziale spółki

W wyniku podziału spółki, polegającego na wydzieleniu jej części 1 kwietnia 2008 r., do nowo powstałej spółki przekazano naliczenie zfśs za okres od stycznia do marca 2008 r. Kwota naliczenia za ten okres wyniosła 10 tys. zł. Nie została jednak przekazana gotówka dotycząca naliczenia. Pracownicy, którzy przeszli do nowo powstałej spółki, posiadali zobowiązania z tytułu udzielonych pożyczek z zfśs w podzielonej spółce. Łączna kwota udzielonych pożyczek dla pracowników przechodzących do nowo powstałej spółki wyniosła 15 tys. zł. Obecnie pracownicy spłacili zobowiązania z tytułu pożyczek na rachunek zfśs nowo powstałej spółki. Co się dzieje z nadwyżką spłaty pożyczek nad naliczeniem w kwocie 5 tys. zł? Czy zwiększa środki obrotowe nowo powstałej spółki?

RADA

W tej sytuacji pracodawca przejmujący część zakładu pracy powinien dokonać zwrotu 5 tys. zł na rachunek zfśs pracodawcy spółki ulegającej podziałowi. Kwota ta nie zwiększa środków obrotowych nowo powstałej spółki.

UZASADNIENIE

W omawianym przypadku, w wyniku przyjętego trybu postępowania - na rachunku funduszu u pracodawcy przejmującego pojawiła się nieuzasadniona nadpłata, którą należy zakwalifikować jako środki nienależne temu funduszowi. Jednocześnie w stanie (saldzie) zfśs pojawił się nieuzasadniony niedobór środków. W tej sytuacji, jeśli na fundusz socjalny pracodawcy przejmującego nadpłacono należne środki, uzasadniony będzie zwrot nadpłaty tych środków przez pracodawcę przejmującego na rachunek zfśs pracodawcy przekazującego.

Pracodawca przekazujący zakład i pracowników do innego zakładu jest zobowiązany rozliczyć tworzony przez siebie fundusz, z zachowaniem zasady proporcjonalności w stosunku do liczby przekazywanych pracowników. Podstawowym warunkiem rozliczania w ten sposób funduszu socjalnego jest to, że w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W praktyce oznacza to przejście pracowników z zachowaniem dotychczasowych zasad zatrudnienia (wynagradzania), czyli w praktyce - bez rozwiązywania stosunków pracy.

WAŻNE!

Pracodawca przekazujący zakład i pracowników do innego zakładu jest zobowiązany rozliczyć tworzony przez siebie fundusz.

W razie przejścia części zakładu pracy na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia funduszu, fundusz pracodawcy przejmującego zwiększa się w części przypadającej na liczbę przejmowanych pracowników. Zwiększa się on o równowartość środków pieniężnych funduszu pracodawcy przekazującego, skorygowanych odpowiednio o należności i zobowiązania funduszu - według stanu na ostatni dzień miesiąca, w którym następuje przejście. Natomiast zasady podziału środków pieniężnych, stanowiących równowartość odpisu podstawowego - obciążającego koszty pracodawcy przekazującego - dotyczącego roku, w którym następuje przejście zakładu pracy, powinno określać porozumienie między pracodawcami.

Termin ustawowy na przekazanie środków wynikających z rozliczenia funduszu i odpisu podstawowego na ten fundusz wynosi 30 dni. Możliwe jest jednak ustalenie innego terminu na przekazanie środków między pracodawcami uczestniczącymi w przekazaniu i przejęciu części zakładu.

WAŻNE!

W przypadku braku odmiennego porozumienia między pracodawcami przekazanie środków zfśs następuje w terminie 30 dni od daty przejścia części zakładu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie zfśs

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama