| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Zasiłek chorobowy a kontynuowanie działalności gospodarczej

Spory z ZUS często toczą przedsiębiorcy korzystający z zasiłków chorobowych, którzy w czasie choroby nadal prowadzili swoją działalność. W orzecznictwie ukształtowała się zasada, że osoba, która prowadzi własną działalność i korzysta ze zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jej niezdolność do pracy, nie może w tym czasie dalej zajmować się sprawami związanymi ze swoją działalnością i równocześnie pobierać zasiłku chorobowego. W razie zaś zaistnienia takiej sytuacji traci ona prawo do zasiłku chorobowego.

Utrata zasiłku

Na utratę zasiłku chorobowego przez osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą w razie stwierdzenia, że nadal wykonuje ona pracę związaną ze swoją działalnością, wskazywał SN w wyroku z 19 lipca 2001 r. (II UKN 494/00, OSNP 2003/9/234), stwierdzając, że „zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą za okres wykonywania czynności związanych z tą działalnością w czasie zwolnienia lekarskiego”.

Wyrok ten zapadł w sprawie, w której ubezpieczona prowadziła zakład krawiecki. Przez okres kilku lat bardzo często korzystała ze zwolnień lekarskich i pobierała zasiłek chorobowy. W czasie pobierania tego zasiłku chodziła jednak do swojej pracowni, sporządzała deklaracje podatkowe, wystawiała rachunki, sporządzała całą dokumentację płacową, doglądała produkcji, wydawała dyspozycje pracownikom, prowadziła rejestr zakupu i sprzedaży, zawierała umowy o pracę i wystawiała świadectwa pracy. Po ustaleniu tych faktów ZUS wydał decyzję pozbawiającą ją prawa do zasiłku chorobowego. Uznał bowiem, że skoro w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywała ona swoje normalne obowiązki, to wykorzystywała zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem i nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Ubezpieczona odwołała się od tej decyzji do sądu.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji oddalił jej odwołanie, uznając, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych słusznie pozbawił ją prawa do zasiłku chorobowego wobec wykonywania w okresach pobierania zasiłku działalności zarobkowej. Ubezpieczona złożyła wówczas apelację od tego wyroku do sądu II instancji. Sąd ten również oddalił jej apelację. Podnosił, że utraciła ona prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, ponieważ kontynuowała działalność gospodarczą, osiągając z tego tytułu określone zyski.

Wyrok ten ubezpieczona zaskarżyła kasacją do Sądu Najwyższego. Wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku i orzeczenie co do istoty sprawy, ewentualnie o uchylenie tego wyroku oraz poprzedzającego go wyroku sądu I instancji i przekazanie sprawy sądowi do ponownego rozpoznania. Podnosiła, że zwolnienie lekarskie było wystawione z uwagi na schorzenia naczyń krwionośnych i nie wymagało jej szczególnego zachowania. Mogła ona chodzić i normalnie funkcjonować, jeśli nie było to połączone z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Wskazywała, że żadna z podejmowanych przez nią czynności nie stanowiła zagrożenia dla procesu leczenia. Dlatego też domagała się zmiany niekorzystnych dla niej wyroków sądów i decyzji ZUS.

Sąd Najwyższy oddalił jej kasację. Wskazał, że podobnie tak jak pracownik nie może otrzymywać zasiłków chorobowych równolegle z wynagrodzeniem, osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może korzystać z zasiłków chorobowych równolegle z osiąganymi lub spodziewanymi zarobkami związanymi z osobiście wykonywanymi czynnościami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK