| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3000 zł. W lutym br. otrzymał „trzynastkę” za 2010 r. w kwocie 5000 zł, która jest zmniejszana za czas choroby. W lipcu br. otrzymał natomiast nagrodę jubileuszową w kwocie 5000 zł, która w naszym zakładzie pracy jest wypłacana nie częściej niż co 5 lat. Pracownik jest na zwolnieniu od 20 lipca do 10 sierpnia br. Jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego?

W podstawie wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględnić stałe miesięczne wynagrodzenie oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne („trzynastkę”), do którego pracownik nie zachowuje prawa w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby. Nie należy uwzględniać nagrody jubileuszowej.

UZASADNIENIE

 Co do zasady, podstawę wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego uwzględniane są składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. W podstawie wymiaru tych świadczeń nie należy jednak uwzględniać tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub z przepisami o wynagradzaniu albo wynikających z umów o pracę – jeżeli są one wypłacane pracownikowi za okres pobierania tego zasiłku.

W Państwa przypadku mamy do czynienia z trzema składnikami wynagrodzenia:

  • wynagrodzeniem zasadniczym (stałym),
  • wynagrodzeniem rocznym („trzynastką”),
  • nagrodą jubileuszową.

W podstawie wymiaru świadczenia za czas choroby zostanie uwzględnione średnie wynagrodzenie zasadnicze za okres od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. (12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy).

Inaczej jest z „trzynastką”, czyli z wypłacanym co roku dodatkowym wynagrodzeniem. Z zapisów wewnątrzzakładowych Państwa firmy wyraźnie wynika, że jest ona zmniejszana za czas nieobecności pracownika z powodu choroby. W związku z tym należy ją uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego. Ponieważ jest to składnik roczny, należy ją uwzględnić w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »