Kategorie

Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Tomasz Śliwiński
Jestem prywatnym przedsiębiorcą, prowadzę działalność w Polsce od 2007 r. Od 1 maja 2012 r. rozpocząłem działalność gospodarczą również na Słowacji, na podstawie wpisu dokonanego do tamtejszej ewidencji podmiotów gospodarczych. ZUS wydał mi zaświadczenie A1, które obowiązuje od 1 maja 2012 r. Obecnie nie mam więc obowiązku opłacania składek na Słowacji. Jakie składki w takiej sytuacji powinienem opłacać w Polsce?

Począwszy od maja br. jest Pan zobowiązany opłacać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne na ogólnych zasadach obowiązujących przedsiębiorców, a także składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – w pojedynczej wysokości. Musi Pan również, pod ustawowymi warunkami, opłacać składkę na Fundusz Pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Reklama

Prowadzenie pozarolniczej działalności stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego (art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 ustawy systemowej). Osoba podlegająca obowiązkowym ubezpieczeniom z tego tytułu jest również zobowiązana do opłacania składki na Fundusz Pracy (pod ustawowymi warunkami, takimi jak minimalna podstawa wymiaru składek skutkująca tym obowiązkiem czy kryterium wieku osoby ubezpieczonej).

Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Za prowadzącego pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych, uważa się:

 • osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
 • twórcę i artystę,
 • osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu,
 • wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
 • osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty (art. 8 ust. 6 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej opłaca obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne z jednego, wybranego przez siebie tytułu.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca, prowadzący od 2008 r. działalność gospodarczą, w maju 2012 r. został dodatkowo wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Druga z działalności prowadzonych przez tę osobę nie generuje dodatkowych obciążeń składkowych na ubezpieczenia społeczne – obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom z tytułu jednej z dwóch działalności (co do zasady, jest to działalność prowadzona wcześniej, ale może również zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń na działalność prowadzoną jako wspólnik jednoosobowej sp. z o.o.). Inaczej natomiast wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego – jest ono obowiązkowe z każdego rodzaju działalności. Przedsiębiorca od maja br. musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od jednego rodzaju działalności, natomiast składkę zdrowotną – od obydwóch.

W przedstawionym przez Pana problemie sytuacja jest jednak odmienna.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej są zaliczane do grupy osób, które wykonują pracę „na własny rachunek”. Jeżeli pracę „na własny rachunek” wykonują w dwóch (lub więcej) krajach Wspólnoty, wówczas do celów ubezpieczeniowych są traktowane, jakby wykonywały całą swoją działalność i jakby uzyskiwały cały swój dochód w tym państwie członkowskim, którego ustawodawstwo ustalono dla nich za właściwe.


Reklama

Od dnia poświadczenia formularza A1 podlega Pan polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego. Zatem obowiązują Pana zasady prawa polskiego. Po ustaleniu dla Pana jako właściwego polskiego ustawodawstwa, działalność prowadzoną na Słowacji należy również traktować, jakby była wykonywana w Polsce (art. 13 ust. 6 rozporządzenia WE nr 883/2004). W świetle polskich przepisów ubezpieczeniowych jest Pan osobą prowadzącą jeden rodzaj działalności – czyli działalność gospodarczą (art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej). Nie ma znaczenia, że działalność ta jest prowadzona na podstawie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji (w Polsce i na Słowacji). Prowadzi Pan faktycznie tylko jeden rodzaj pozarolniczej działalności i posiada Pan jeden tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Odrębną kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba rozważyć, czy należna jest tylko jedna składka czy dwie – od polskiej i słowackiej działalności.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić od wszystkich przychodów uzyskiwanych z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (art. 82 ust. 1 i 2 ustawy zdrowotnej). Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności, a także od każdej prowadzonej spółki (art. 82 ust. 3 i 4 ustawy zdrowotnej).

Rodzajami działalności są:

 • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej,
 • działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z o.o.,
 • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej,
 • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,
 • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,
 • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
 • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
 • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
 • inna (niż wymienione powyżej) pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Z przedstawionych wyjaśnień wynika, że również w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego nie powstaje u Pana obowiązek podwójnego oskładkowania działalności. Stosując – zgodnie z unijnym rozporządzeniem – do obu Pana działalności (polskiej i słowackiej) jedno, ustalone wcześniej ustawodawstwo (w Pana przypadku jest to ustawodawstwo polskie), należy uznać, że jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym tylko jeden rodzaj działalności – działalność gospodarczą wymienioną w art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy zdrowotnej. Posiada Pan zatem tylko jeden tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego i w związku z tym opłaca Pan jedną składkę na to ubezpieczenie.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6, art. 9 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 82 ust. 1, ust. 2 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 11 ust. 1, art. 13 ust. 2 i ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 166/1 z 30 kwietnia 2004 r.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.