reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Jestem prywatnym przedsiębiorcą, prowadzę działalność w Polsce od 2007 r. Od 1 maja 2012 r. rozpocząłem działalność gospodarczą również na Słowacji, na podstawie wpisu dokonanego do tamtejszej ewidencji podmiotów gospodarczych. ZUS wydał mi zaświadczenie A1, które obowiązuje od 1 maja 2012 r. Obecnie nie mam więc obowiązku opłacania składek na Słowacji. Jakie składki w takiej sytuacji powinienem opłacać w Polsce?

Począwszy od maja br. jest Pan zobowiązany opłacać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne na ogólnych zasadach obowiązujących przedsiębiorców, a także składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – w pojedynczej wysokości. Musi Pan również, pod ustawowymi warunkami, opłacać składkę na Fundusz Pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Prowadzenie pozarolniczej działalności stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego (art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 ustawy systemowej). Osoba podlegająca obowiązkowym ubezpieczeniom z tego tytułu jest również zobowiązana do opłacania składki na Fundusz Pracy (pod ustawowymi warunkami, takimi jak minimalna podstawa wymiaru składek skutkująca tym obowiązkiem czy kryterium wieku osoby ubezpieczonej).

Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Za prowadzącego pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych, uważa się:

  • osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcę i artystę,
  • osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu,
  • wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty (art. 8 ust. 6 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej opłaca obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne z jednego, wybranego przez siebie tytułu.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca, prowadzący od 2008 r. działalność gospodarczą, w maju 2012 r. został dodatkowo wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Druga z działalności prowadzonych przez tę osobę nie generuje dodatkowych obciążeń składkowych na ubezpieczenia społeczne – obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom z tytułu jednej z dwóch działalności (co do zasady, jest to działalność prowadzona wcześniej, ale może również zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń na działalność prowadzoną jako wspólnik jednoosobowej sp. z o.o.). Inaczej natomiast wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego – jest ono obowiązkowe z każdego rodzaju działalności. Przedsiębiorca od maja br. musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od jednego rodzaju działalności, natomiast składkę zdrowotną – od obydwóch.

W przedstawionym przez Pana problemie sytuacja jest jednak odmienna.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej są zaliczane do grupy osób, które wykonują pracę „na własny rachunek”. Jeżeli pracę „na własny rachunek” wykonują w dwóch (lub więcej) krajach Wspólnoty, wówczas do celów ubezpieczeniowych są traktowane, jakby wykonywały całą swoją działalność i jakby uzyskiwały cały swój dochód w tym państwie członkowskim, którego ustawodawstwo ustalono dla nich za właściwe.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama