reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy w czasie kontroli ZUS może kwestionować rodzaj zawieranych umów cywilnych

Czy w czasie kontroli ZUS może kwestionować rodzaj zawieranych umów cywilnych

Jestem prezesem zarządu dużej spółki z o.o. W naszej firmie właśnie jest przeprowadzana kontrola ZUS. Inspektor prowadzący kontrolę zakwestionował zawierane przez nas umowy o dzieło i próbuje dowieść, że faktycznie były to umowy zlecenia. Na jakiej podstawie inspektor ingeruje w treść zawieranych przez nas umów i czy badanie tego rodzaju spraw nie wykracza poza zakres kontroli, do której jest uprawniony ZUS? Kontrolujący chce przesłuchiwać świadków – aktualnych i byłych pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych w spółce. Czy ma do tego prawo? Nie chciałbym, aby wszystkie te osoby były wprowadzane w wewnętrzne sprawy firmy.

Inspektor kontroli ma prawo badać, czy zatrudniane w Państwa firmie osoby powinny zostać zgłoszone do ZUS, a sprowadza się to do oceny zapisów zawartych w zawieranych przez Państwa umowach cywilnoprawnych oraz do badania faktycznego charakteru czynności wykonywanych przez zatrudniane przez Państwa osoby. Kontrolujący ma również prawo przeprowadzić w toku postępowania dowód z zeznań świadków. Przepisy nie ograniczają liczby osób, które mogą być przesłuchane. O terminie i miejscu przesłuchania świadków kontrolujący musi wcześniej powiadomić płatnika, a płatnik ma prawo uczestniczyć w tym przesłuchaniu.

Kontrola ZUS, zgodnie z zakresem wskazanym w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, obejmuje:

  • prawidłowość zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,
  • prawidłowość obliczania, potrącania oraz opłacania składek i wpłat, do których poboru jest zobowiązany ZUS,
  • ustalanie prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, ich wysokości, prawidłowości wypłat oraz rozliczeń z tego tytułu,
  • prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków emerytalnych i rentowych,
  • prawidłowość wystawianych zaświadczeń oraz zgłaszania danych do celów ubezpieczeń społecznych,
  • dokonywanie oględzin składników majątku płatnika zalegającego z należnościami na rzecz ZUS (do celów postępowania egzekucyjnego).

Inspektor kontroli zakwestionował w Państwa firmie prawidłowość danych zgłaszanych do celów ubezpieczeń społecznych. Nie zgłosili Państwo do ubezpieczeń wykonawców dzieła, którzy – zdaniem ZUS – faktycznie są zleceniobiorcami i jako tacy powinni zostać zgłoszeni do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx, a ich przychody powinny zostać oskładkowane. Kontrolujący w żadnym przypadku nie może ingerować w treść zawieranych przez Państwa umów, ale ma prawo stwierdzić, że ich treść nie odpowiadała danym zgłoszonym do ZUS (bądź że z ich treści wynikał obowiązek zgłoszenia danych, którego płatnik nie dopełnił). ZUS może jednak dowodzić, że czynności faktycznie wykonywane przez zatrudnione osoby nie były wykonywaniem dzieła, lecz zlecenia, co skutkuje obowiązkiem zgłoszenia ich do ubezpieczeń, na zasadach dotyczących zleceniobiorców.

Prowadząc postępowanie kontrolne inspektor ZUS dysponuje bardzo szerokim zakresem uprawnień. Sprawdzając prawidłowość rozliczeń płatnika z ZUS może badać całą związaną z zakresem kontroli dokumentację finansową, księgową, płacową, osobową. Oczywiście wśród innych dokumentów może również badać treść zawieranych przez Państwa umów. Dokumentacja ta jest badana przez inspektora ZUS w pierwszej kolejności. Jeżeli jednak po wyczerpaniu tego rodzaju środków dowodowych (lub wobec ich braku) pozostały jeszcze okoliczności niewyjaśnione, a mające wpływ na wynik postępowania kontrolnego, wówczas do złożenia zeznań często zostają wezwani świadkowie. Jeśli wymagają tego okoliczności i nie ma możliwości ustalenia stanu faktycznego w inny sposób, przesłuchany może zostać również sam płatnik – w charakterze strony postępowania (art. 87 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy systemowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama