reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Jak ustala się okres nieprzerwanego pobierania renty

Jak ustala się okres nieprzerwanego pobierania renty

Straciłam prawo do renty 31 sierpnia br., ponieważ zostałam uznana za zdolną do pracy. Przed przyznaniem tej renty pobierałam rentę szkoleniową przez 12 miesięcy. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierałam przez 4,5 roku, tj. do 31 grudnia 2004 r., gdy została ona zawieszona, bo za dużo zarabiałam. Przez ostatnie pół roku znów pobierałem rentę, bo przestałam pracować. Chciałabym ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale nie wiem, czy ZUS uzna, że pobierałam rentę przez 5 lat. Czy liczy się tutaj okres pobierania renty szkoleniowej i okres, gdy miałam prawo do renty, ale była ona zawieszona?

RADA
ZUS uwzględni okres, kiedy renta z tytułu niezdolności do pracy była Pani wypłacana. Okres ten można uzupełnić okresem pobierania renty szkoleniowej. Zatem łącznie będzie Pani posiadała nieprzerwany 5-letni okres pobierania renty.

UZASADNIENIE
Wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego może Pani złożyć dopiero po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba, która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez 5 lat, może ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, jeśli spełnia określone warunki dotyczące głównie wieku i stażu pracy. Powinna jednak zachować również termin do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy, tj. zgłosić się w urzędzie w terminie 30 dni od utraty uprawnień do renty.

Warunki wieku i stażu pracy sprawdza się na dzień ustania uprawnień do renty. Świadczenie to przysługuje kobiecie, jeśli w tym dniu miała ukończone 55 lat i posiadała co najmniej 20 lat stażu emerytalnego. W przypadku mężczyzny warunki wieku i stażu są wyższe o 5 lat.

WAŻNE!
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, jeśli w dniu ustania uprawnień renta nie jest zawieszona.

Ustalając okres, przez jaki była pobierana renta, ZUS bierze pod uwagę każdy rodzaj renty przysługującej na podstawie ustawy emerytalnej, ustawy wypadkowej, ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach, w tym również renty szkoleniowej, a także renty przyznanej na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin bądź ustawy kombatanckiej. Zatem w Pani przypadku okres 12 miesięcy, przez który pobierała Pani rentę szkoleniową, może zostać uwzględniony przez ZUS.

Jednak okres ten może zostać uwzględniony w Pani przypadku tylko dlatego, że bezpośrednio po nim nabyła Pani prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Gdyby między tymi okresami wystąpiła przerwa, ZUS nie mógłby uznać, że renta była pobierana nieprzerwanie.

Bieg nieprzerwanego okresu pobierania renty przerywa również zawieszenie tej renty ze względu na osiąganie zbyt wysokiego przychodu lub wstrzymanie jej wypłaty z innych przyczyn.

Jednak ustalając 5-letni okres nieprzerwanego pobierania renty nie wymaga się, aby 5 lat pobierania renty przypadało bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie pracy. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne była nieprzerwanie uprawniona do renty przez okres dłuższy niż 5 lat, a w okresie tym występowały przerwy w jej pobieraniu z uwagi na zawieszenie renty, warunek nieprzerwanego pobierania renty przez okres co najmniej 5 lat uważa się za spełniony, jeżeli przypada on w jakimkolwiek okresie nieprzerwanych uprawnień do tej renty.

Zatem w Pani przypadku ZUS może zaliczyć 4,5 roku pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, mimo że nie pobierała jej Pani bezpośrednio przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy. Po doliczeniu do tego 12 miesięcy pobierania renty szkoleniowej spełni Pani warunek nieprzerwanego pobierania renty przez 5 lat.


Podstawa prawna:
• art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama