Kategorie

Od kiedy będzie można sporządzić w Płatniku roczną zbiorczą informację dla ubezpieczonych

Joanna Stolarska
Najpóźniej do 28 lutego 2013 r. płatnicy mają obowiązek przekazać zatrudnionym roczną informację o składkach, które zostały za nich rozliczone w ZUS od stycznia do grudnia 2012 r. Przy jej sporządzaniu będą mieli do dyspozycji tylko funkcjonalności obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik. ZUS nie planuje bowiem przed końcem lutego udostępnić nowego oprogramowania, które umożliwiłoby automatyczne generowanie rocznej informacji dla ubezpieczonego.

Każdy płatnik ma obowiązek rozliczyć w ZUS składki należne za osoby zgłoszone do ubezpieczeń i wykazać je w imiennych raportach miesięcznych, które są przesyłane do ZUS w terminach ustalonych dla poszczególnych grup płatników. Imienny raport miesięczny, oprócz danych płatnika oraz wskazania miesiąca i roku, którego dotyczy, zawiera m.in.:

● dane identyfikacyjne ubezpieczonego,

● wymiar czasu pracy,

● zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające dane o:

● tytule ubezpieczenia,

● podstawach wymiaru i kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (w podziale na część składki finansowaną przez płatnika i przez ubezpieczonego),

● kwoty obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, wynikającego z ustawy o pracowniczych programach emerytalnych,

● rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne,

● informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy.

Reklama

Raz do roku, w terminie do 28 lutego płatnik ma obowiązek przekazać każdej zatrudnionej osobie roczne zestawienie informacji, które zawierają raporty przesłane do ZUS za poszczególne miesiące poprzedniego roku kalendarzowego. Jeżeli ubezpieczony wyrazi taką wolę, płatnik ma obowiązek udzielania mu tych informacji częściej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc. Informacja o kwotach należnych składek powinna zawierać datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika lub osoby przez niego upoważnionej (art. 41 ust. 8–8b ustawy systemowej).

Informacja roczna za 2012 r. powinna zawierać dane, które zostały przekazane do ZUS w raportach od stycznia do grudnia 2012 r., niezależnie od tego, za jaki okres należne były uzyskane w tym okresie przychody.

PRZYKŁAD

Spółka Kastor S.A. wypłaca swoim zatrudnionym wynagrodzenie z dołu, w terminie 10. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. W rocznym raporcie sporządzanym dla każdego ubezpieczonego za 2012 r. spółka ma obowiązek wykazać składki należne od przychodów wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji osoby zatrudnionej w okresie od 1 stycznia do ostatniego grudnia 2012 r., rozliczone w imiennych raportach miesięcznych przesłanych do ZUS za miesiące od stycznia do grudnia 2012 r. W przypadku spółki Kastor S.A. oznacza to, że w informacji rocznej za 2012 r. ubezpieczeni otrzymają informację o składkach z tytułu wynagrodzeń należnych za okres od grudnia 2011 r. (wynagrodzenie wypłacone 10 stycznia 2012 r., rozliczone w raportach za styczeń 2012 r.) do listopada 2012 r. (wynagrodzenie wypłacone 10 grudnia 2012 r., rozliczone w raportach imiennych za grudzień 2012 r.). Informacja nie obejmie wynagrodzenia należnego za pracę w grudniu 2012 r., ponieważ zostało ono wypłacone już w 2013 r., a składki należne od tego przychodu zostaną rozliczone w raportach imiennych za styczeń 2013 r. (w terminie do 5 lub do 15 lutego 2013 r.).


Reklama

Płatnicy, którzy na bieżąco przekazywali ubezpieczonym informacje o należnych za nich składkach, nie mają obecnie obowiązku ponownego przekazywania im zbiorczego zestawienia rocznego, chyba że ubezpieczony tego zażąda. Muszą jednak pamiętać, że informacja roczna powinna uwzględniać nie tylko pierwszorazowe dane przekazane do ZUS, ale również ewentualne korekty składane w ciągu roku. Dlatego w odniesieniu do osób, za które były składane korekty raportów rozliczeniowych, konieczne będzie ponowne przekazanie informacji o składkach, z uwzględnieniem złożonych korekt.

Przy sporządzaniu rocznej informacji dla ubezpieczonego płatnicy muszą posłużyć się obecnie obowiązującą wersją programu Płatnik. Jak poinformował ZUS na pytanie naszej redakcji, do końca lutego br. nie zostanie wprowadzona do użytku nowa funkcjonalność Płatnika, która umożliwiłaby automatyczne wygenerowanie informacji rocznej dla ubezpieczonego. ZUS wyjaśnił, że udostępnienie wersji oprogramowania, która umożliwi tworzenie informacji rocznej, jest planowane dopiero w czerwcu 2013 r.

Płatnicy, którzy korzystają z systemu kadrowo-płacowego posiadającego funkcję wydruku danych miesięcznych za wskazany okres (od stycznia do grudnia 2012 r.), mogą przekazać swoim ubezpieczonym taki wydruk zamiast 12 raportów ZUS RMUA wydrukowanych z programu Płatnik. Trzeba jednak pamiętać, że roczna informacja sporządzona w tej formie musi spełniać ustawowe wymagania, tzn. zawierać wszystkie elementy, które płatnik przekazał do ZUS w imiennych raportach miesięcznych za ubezpieczonego, z uwzględnieniem złożonych dokumentów korygujących.

Informacja ZUS z 15 stycznia 2013 r. w sprawie nowej wersji programu Płatnik

Zakład planuje udostępnienie w programie PŁATNIK funkcjonalności, która umożliwi tworzenie informacji rocznej. Nastąpi to w czerwcu 2013 r., co wynika z konieczności uwzględniania w tym oprogramowaniu innych zmian związanych z tworzeniem i weryfikacją dokumentów ubezpieczeniowych. Wydawanie kilku wersji oprogramowania na przestrzeni jednego półrocza byłoby niekorzystne dla płatników, ponieważ byliby oni zmuszeni do wielokrotnego instalowania nakładek na oprogramowanie. Zakład dodatkowo uprzejmie wyjaśnia, że można wykorzystać informacje dostępne w aktualnej wersji programu PŁATNIK w celu przekazania ubezpieczonym informacji rocznej za ubiegły rok. Informacje te mogą być udostępnione w formie wydruku lub dokumentu elektronicznego (za zgodą ubezpieczonego) danych miesięcznych za okres od stycznia do grudnia 2012 r. Możliwe jest również przekazanie informacji w innej formie, jeśli zostaną spełnione wymogi odnośnie do zakresu przekazywanej informacji (zakres ten ma bowiem odpowiadać danym, jakie zostały przekazane do ZUS w imiennych raportach miesięcznych za poszczególne miesiące w 2012 r. z uwzględnieniem korekt tych raportów).

Paulina Bieniek

Biuro Prasowe ZUS

 Podstawa prawna:

 • art. 41, ust. 1–6, ust. 8–8b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?