reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki od ryczałtu za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o.

Składki od ryczałtu za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o.

Prezes zarządu spółki z o.o. wykonuje swoje obowiązki w ramach zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Spółka zgłosiła go jako pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Oprócz wynagrodzenia za pracę osoba ta otrzymuje stały miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów za udział w posiedzeniach zarządu. Ryczałt ten został przyznany na mocy uchwały zgromadzenia wspólników, a posiedzenia zarządu odbywają się poza godzinami pracy. Czy od kwoty wypłaconego ryczałtu należy opłacać składki ZUS?

Jeżeli obowiązki członka zarządu spółki z o.o. są wykonywane w ramach stosunku pracy, to również ryczałt przyznany za udział w posiedzeniach zarządu podlega oskładkowaniu, tak jak pozostałe przychody ze stosunku pracy. Bez znaczenia dla obowiązku składkowego pozostaje okoliczność, że posiedzenia zarządu odbywają się poza godzinami pracy.

UZASADNIENIE

Jeżeli umowa lub statut spółki nie stanowią inaczej, członka zarządu powołuje:

  • zgromadzenie wspólników (w spółce z o.o.),
  • rada nadzorcza (w spółce akcyjnej).

Stosunek prawny nawiązany w taki sposób między członkiem zarządu a spółką jest wystarczającą podstawą do sprawowania powierzonej funkcji i nie stwarza konieczności nawiązywania odrębnej więzi prawnej.

Wybór podstawy prawnej do pełnienia funkcji w zarządzie

Zatrudnienie członka zarządu może przyjąć również formę stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego (art. 203 § 1 oraz art. 370 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Wykładnię taką potwierdza praktyka organów podatkowych. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2008 r. (ILPB1/415-354/08-4/RP) stwierdził, że „(...) zasady wykonywania w spółce określonych czynności przez członka jej zarządu mogą być uregulowane również w umowie o pracę lub w umowie cywilnoprawnej, np. w umowie zlecenia czy w umowie menedżerskiej. Nie jest to jednak wymóg konieczny, lecz dopuszczalny. W konsekwencji, źródłem przychodów członków zarządów może być nie tylko stosunek powołania przez spółkę, lecz również odrębna umowa związana ze stosunkiem pracy czy stosunkiem służbowym (art. 10 ust. 1 pkt 1 updof), umowa zlecenia (art. 13 pkt 8 updof) czy umowa o świadczenie usług, np. umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem lub kontrakt menedżerski (art. 13 pkt 9 updof). Wybór formy prawnej, dzięki której członek zarządu wykonuje swoje czynności wykonawczo-zarządzające, pozostawiony jest wyłącznie spółce”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama