reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy koszty zakwaterowania są zwolnione ze składek na ubezpieczenia

Czy koszty zakwaterowania są zwolnione ze składek na ubezpieczenia

Moja firma zatrudnia 120 pracowników. Ponadto zatrudniamy jeszcze kilkunastu zleceniobiorców, z których większość zgłaszamy do ZUS. Zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców wysyłamy do miejsc pracy określonych w umowach o pracę, znajdujących się poza ich miejscami zamieszkania. Zapewniamy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na osobę, co oznacza, że będą one zwolnione z podatku. Czy kwoty te są również zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Wartość świadczeń ponoszonych z tytułu zakwaterowania pracowników należy doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tych osób oraz opłacić od nich składki. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Świadczenie rzeczowe polegające na sfinansowaniu zakwaterowania jest przychodem zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, uzyskiwanym – odpowiednio – w ramach stosunku pracy lub w ramach stosunku cywilnoprawnego. Przychód ten stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Reguła ta dotyczy wszystkich bez wyjątku pracowników oraz przeważającej części zleceniobiorców – tych, dla których odpłatność określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Aby prawidłowo oskładkować takie świadczenie, należy najpierw ustalić jego wartość pieniężną.

Zakwaterowanie pracowników

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód ze stosunku pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty (niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączeniu podlegają tylko 3 rodzaje przychodów:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczeń społecznych,
  • przychody wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zakwaterowanie w czasie wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania, jako świadczenie nieodpłatne, jest również przychodem pracownika ze stosunku pracy. Zwolnienia tego rodzaju przychodu ze składek nie przewiduje żaden przepis szczegółowy. Zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 updof nie ma w tym przypadku znaczenia, ponieważ zasady zwolnienia ze składek i z podatku regulują odrębne przepisy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama